Zmiany w obostrzeniach. Rząd otwiera galerie i likwiduje godziny dla seniorów

Większość obowiązujących obostrzeń z wyjątkiem otwarcia galerii handlowych, muzeów i galerii sztuki została utrzymana do 14 lutego. Nadal pozostaną zamknięte hotele, restauracje, baseny, siłownie i stoki narciarskie.

Etap odpowiedzialności będzie obowiązywał do 14 lutegopoinformował podczas konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski.Wszystkie reguły dotyczące zgromadzeń, imprez, hoteli, restauracji, podróży pozostają bez zmian. Dotyczy to również szkolnictwa. Za dwa tygodnie będziemy podejmowali kolejne decyzje.

Od 1 lutego z zachowaniem reżimu sanitarnego (1 osoba na 15 m kw.) zostaną otwarte sklepy w galeriach handlowych oraz muzea i galerie sztuki. W sklepach przestaną obowiązywać godziny dla seniorów. Dotąd w godzinach 10.00-12.00 mogły robić zakupy tylko osoby starsze.

Restauracje tak jak dotychczas, mogą świadczyć usługi tylko na wynos i z dowozem. Hotele i stoki narciarskie nadal pozostaną zamknięte. To samo dotyczy siłowni i basenów (infrastruktura sportowa dostępna tylko w ramach sportu zawodowego).

Sytuacja w Polsce wydaje się w tej chwili ustabilizowana, ale musimy wyraźnie powiedzieć o dwóch ryzykach. Jedno dotyczy sytuacji międzynarodowej, a drugie nowych mutacji wirusa – powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski.Mamy bardzo złe sygnały płynące z otoczenia międzynarodowego. Trudno przypuszczać, że Polska będzie „zieloną wyspą” na tle zachorowań w innych krajach Europy. Nie uwzględnienie tego elementu byłoby nieodpowiedzialne.