Złamali kwarantannę w sąsiednim powiecie

W poniedziałek informowaliśmy, że mieszkańcy powiatu kościańskiego przestrzegają domowej kwarantanny i dotychczas nikt nie został przyłapany na jej złamaniu. Tymczasem w Lesznie doszło do trzech przypadków złamania nakazu izolacji.

Do złamania nakazów w Lesznie doszło w poniedziałek, 23 marca. Chodzi o 36-letnią kobietę i 62-letniego mężczyznę, którzy wybrali się na spacer oraz o 50-letniego bezdomnego mężczyznę.

Kobieta i mężczyzna przebywają na profilaktycznej kwarantannie w związku z powrotem z zagranicy. Nie było ich w domu podczas policyjnej kontroli. Okazało się, że wyszli na spacer do pobliskiego lasu.

Nakaz zignorował też 50-letni bezdomny mężczyzna, który także wrócił z zagranicy. Po  negatywnym wyniku badań pod kątem koronawirusa został wypuszczony z nakazem izolacji. Tymczasem chodził po mieście i przechwalał się, że powinien przebywać na kwarantannie.

Wobec tych trzech osób policja skieruje wnioski do sądu o ukaranie za czyn z art. 116 Kodeksu wykroczeń, który mówi o nieprzestrzeganiu nakazów lub zakazów zawartych w przepisach o zapobieganiu chorobom zakaźnym. Grozi za to grzywna w wysokości do 5000 zł, którą orzeka sąd.

Z kolei kara do 30 tys. zł za złamanie warunków kwarantanny grozi w przypadku, gdy zostanie nakazana decyzją sanepidu. Wówczas taką sprawą zajmuje się wojewódzki inspektor sanitarny.

O przeprowadzanych kontrolach w powiecie kościańskim pisaliśmy w artykule:
Przybywa osób na kwarantannie w powiecie kościańskim