Zjazd turystyczny w Kościanie

Kościan był gospodarzem Wielkopolskich Obchodów Światowego Dnia Turystyki. Wydarzenie miało miejsce 25 września, a przybyły na nie osoby związane z branżą. Była to też okazja do pochwalenia się kościańskimi atrakcjami.

zjazd_turystycznyPrzypadający 27 września Światowy Dzień Turystyki został ustanowiony przez Światową Organizację Turystyki w 1979 r. Wielkopolskie obchody tego święta organizowane są co roku na przełomie września i października przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego we współpracy z partnerami lokalnymi. Każdego roku wydarzenie odbywa się w innym miejscu Wielkopolski, a tym razem wybrano Kościan.

Spotkanie branży rozpoczęło się od konferencji zorganizowanej w Nenufar Club. Gości powitali gospodarze, czyli burmistrz Kościana Michał Jurga i zastępca wójta gminy Kościan Henryk Bartoszewski. – Miasto Kościan jest w serdecznym uścisku gminy Kościan – zaczął burmistrz Jurga. – Dążymy do stworzenia miasta kompletnego, czyli takiego, które ma szeroką ofertę usług na dobrym poziomie. Dzisiaj chcemy zapoznać rodzinę turystyczną z naszą ofertą turystyczną. Cały czas pracujemy nad tym, by ją rozwijać w oparciu o tożsamość historyczną sięgającą trzynastego wieku i ciekawą szatę przyrodniczą, a szczególnie rzekę Obrę.

Z kolei Henryk Bartoszewski w swoim wystąpieniu zachwalał m.in. szlak „Podróże z Panem Tadeuszem” zainicjowany przez lokalną grupę działania „Gościnna Wielkopolska”, który nawiązuje do miejsc pobytu Adama Mickiewicza w południowo-zachodniej Wielkopolsce.

Następnie zgromadzeni goście mieli okazję zobaczyć kilkuminutowy film pokazujący atrakcje turystyczne Kościana, czyli m.in. Park Miejski wraz ze szlakiem kajakowym po Obrze, Wieżę Ciśnień czy też dioramę znajdującą się w Muzeum Regionalnym przedstawiającą miasto w XVII w.

Mijający sezon turystyczny w Wielkopolsce podsumował Tomasz Wiktor, dyrektor Departamentu Sportu i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu. Mówił m. in. o sytuacji organizatorów turystyki, którzy podlegają bezpośrednio marszałkowi województwa, a których jest około 280. Zwrócił uwagę, że w tym roku nie było żadnego upadku biura podróży na terenie Wielkopolski.

Po wystąpieniach gospodarzy i gości przyszedł czas na nagrody i wyróżnienia. I tak doceniono
m. in. dwóch podróżników, którzy dokonali niecodziennych turystycznych wyczynów obejmujących teren województwa wielkopolskiego. Pierwszym z nich jest 77-letni Bernard Wieczorek, który latem tego roku pokonał samotnie kajakiem trasę z miejscowości Gołębie w województwie lubelskim do Dziwnowa w zachodniopomorskim. Trasę opracował samodzielnie, a po drodze biwakował na terenach nadrzecznych. Drugą wyróżnioną osobą jest Maciej Boinski, który w styczniu br. odbył pieszą wędrówkę od źródeł do ujścia Warty, przemierzając przez 42 dni 800 km. Wręczono również nagrody przyznawane przez marszałka za najlepszą pracę magisterską z zakresu turystyki.

Po części oficjalnej goście mieli okazję zapoznać się z atrakcjami turystycznymi Kościana. Świetną zabawą okazało się przepłynięcie po Kanale Obry wynajętymi,kilkuosobowymi łodziami. Kulminacyjnym punktem programu była biesiada turystyczna w Turwi.