Zjazd powiatowy PSL. Wybrano nowy zarząd [ZDJĘCIA]

W minioną środę w restauracji Finezja odbyło się spotkanie członków Polskiego Stronnictwa Ludowego powiatu kościańskiego. Podczas zebrania podsumowano kadencję i przeprowadzono wybory. Nie zabrakło słów krytyki pod adresem zarządu oraz władz centralnych PSL.

W zebraniu poza członkami PSL z poszczególnych gmin powiatu kościańskiego obecna była również Zofia Szalczyk, radna Sejmiku Województwa Wielkopolskiego oraz Andrzej Grzyb, poseł oraz prezes zarządu wojewódzkiego PSL.

Zjazd odbył się z ponad rocznym opóźnieniem. Kadencja zarządu minęła w kwietniu 2020 roku , ale zorganizowanie zebrania wcześniej uniemożliwiła pandemia.

Słowa krytyki

Na środowym spotkaniu podsumowania 5-letniej kadencji dokonał prezes zarządu powiatowego  Bolesław Ratajczak.

– Nienajlepiej w naszej organizacji się działo. Niech wszyscy siedzący na tej sali uderza się w piersi i niech sobie przypomną co złego z ich strony w tej organizacji wystąpiłoocenił krótko Bolesław Ratajczak bez wdawania się w szczegóły.

Głos niezadowolenia pod adresem funkcjonowania PSL w strukturach powiatowych wyraził Jan Pietrzak. – Stało się bardzo wiele złego i jest to dobry moment, ażeby o tym powiedzieć. Pełniłem dotychczas funkcję wiceprezesa zarządu gminnego i zarządu powiatowego. Wczoraj miały się odbyć w Śmiglu wybory zarządu gminnego, które się nie odbyły. Dlatego złożyłem wniosek, że wycofuję się z tych funkcji. Nie mogę tolerować takiego stanu rzeczy. Jeżeli zarząd gminny spotyka się raz na 5 lat to ja w tym udziału brać nie mogę. Również jeżeli chodzi o zarząd powiatowy wiele rzeczy po drodze się nazbierało. W wyborach samorządowych do rady powiatu ponieśliśmy totalną klęskę mówił Jan Pietrzak.

Ponadto Pietrzak skrytykował działania PSL na szczeblu centralnym. Słowa niezadowolenia skierował przede wszystkim to posła Andrzeja Grzyba. – Powołujecie „tęczową koalicję”. Ja zostaję o niej poinformowany przez prezesa zarządu, który twierdzi, że to jest dobra decyzja. Ale całe Polskie Stronnictwo Ludowe wie, że to była bardzo zła decyzja. To był gwóźdź trumny, który sprawił że PSL w notowaniach mocno spadł w dół. Czy nie należało spytać o stanowisko zarządów powiatowych o tę decyzję? pytał Pietrzak. Negatywnie ocenił takżeporozumienie PSL z Kukiz’15.

Tą ocenę podzieliło kilku innych członków partii. M.in. Marian Kłos pytał, czy lokalni działacze są tylko po to, by robić co “warszawka” chce.

Wybór prezesa

Po tej dyskusji przystąpiono do wyborów nowego prezesa. Kandydat był jeden, czyli dotychczasowy prezes Bolesław Ratajczak. W głosowaniu 28 delegatów było za tą kandydaturą, a 4 wstrzymało się od głosu.

Po głosowaniu prezes wybrany na kolejną kadencję odniósł się do wcześniejszych słów krytyki. – Do nikogo pretensji nie mam. Tylko żeby coś krytykować, najpierw trzeba się w to zaangażować. Gdybym ja dzisiaj zaczął krytykować działanie władz gminnych PSL, zjazd musiałby trwać do godz. 6.00 ranoskomentował prezes Bolesław Ratajczak.

Członkowie zarządu

Następnie przystąpiono do wyborów członków zarządu. Zdecydowano, że zarząd będzie składał się z 11 osób – po dwóch przedstawicieli z każdej gminy oraz prezesa zarządu powiatowego. W gminie Śmigiel członkowie PSL nie wywiązali się jednak ze swojego obowiązku i nie wybrali prezesa gminnego oraz zarządu. W związku z tym uzgodniono, że w zarządzie powiatowym zasiądzie nowo wybrany prezes gminny oraz pozostanie jeden wakat dla drugiej osoby.

W skład zarządu weszli: Jarosław Konieczny i Marian Kłos (gmina Czempiń),  Jerzy Świerczyński i Jacek Nowak (gmina Krzywiń), Katarzyna Marciniak-Helińska i Grzegorz Ratajczak (gmina Kościan), Dorota Kinal i Grzegorz Nowak (miasto Kościan), prezes zarządu gminnego i wakat (gmina Śmigiel).

Ponadto zdecydowano, że komisja rewizyjna będzie składać się z 3 następujących osób: Ewelina Pawlak, Tadeusz Fabiś oraz Mieczysław Matuszewski. Wybrano także 6 delegatów na zjazd wojewódzki PSL oraz reprezentanta na kongres centralny Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Fot. Milena Waldowska