Zimowy Bieg Niedźwiedzia w Nowym Dębcu 2022 [ZDJĘCIA]

Blisko 400 zawodników wzięło udział w Zimowym Biegu Niedźwiedzia w Nowym Dębcu. Biegacze rywalizowali ze sobą na dystansie 5 oraz 10 km.

Bieg Niedźwiedzia. Nowy Dębiec 2022

Zimowy Bieg Niedźwiedzia odbył się po raz drugi. Pierwsza edycja miała miejsce w 2020 r. W kolejnym roku z powodu obostrzeń związanych z epidemią bieg odwołano. Impreza wchodzi w skład Grand Prix Gminy Kościan obok Biegu CREATON w Widziszewie oraz Biegu TOP FARMS im. Chłapowskiego w Turwi.

Linia startu i mety w Nowym Dębcu znajdowały się przy Hotelu i Restauracji Niedźwiedź. Zawodnicy obu dystansów startowali wspólnie, a początek biegu poprzedzony był wspólną rozgrzewką. Następnie sygnał do startu dał wójt gminy Kościan Andrzej Przybyła. Trasa biegu wiodła drogą asfaltową w stronę Gryżyny.

W biegu na 5 km z czasem 16.39 jako pierwszy przybiegł Tomasz Maluśki ze Śmieszkowa. Drugi był z kolei Paweł Łączny z Czempinia, a trzeci Cezary Suchora z Kościana. Ten młody zawodnik Sany Kościan został także zwycięzcą całego cyklu Grand Prix. – Dzisiaj były trudne warunki, wiało dość mocno po nawrocie. To przeszkadzało, nie dałem rady dobiec pierwszy, byłem trzeci. Dzisiejszy bieg był dla mnie zdecydowanie najtrudniejszy z całego cyklu. Ze zwycięstwa oczywiście się cieszę, a teraz zaczynam przygotowania do kolejnego lekkoatletycznego sezonu – mówił po biegu Cezary Suchora.

Wśród pań na dystansie 5 km najszybsza była Zofia Teofilewska z Leszna z czasem 19.17. Druga do mety dobiegła Patrycja Bielecka z Piasków, a trzecia Martyna Zielińska z Leszna.

Po około 20 minutach w stosunku do pierwszego biegu, na linię mety zaczęli dobiegać pierwsi zawodnicy z dłuższego dystansu. Wśród nich najlepszy był Dawid Miaskowski z Leszna z czasem 35.20. Drugie miejsce zajął Mateusz Zając z Garzyna, a trzecie Tomasz Musiał z Rydzyny. Jeśli chodzi o bieg pań, na dystansie 10 km triumfowała pochodząca z Białorusi, a mieszkająca w Lesznie Katsiaryna Ptashuk. Jej czas to 40.23. Druga na tym dystansie była Karolina Bielecka z Piasków, a trzecia Agnieszka Jerzyk z Święciechowy.

Dzisiaj było zimno i bardzo wiałoprzyznała po biegu jego zwyciężczyni Katsiaryna Ptashuk, która jednocześnie okazała się także najlepsza w całym cyklu biegów. – To był najtrudniejszy bieg ze względu na temperaturę, bo poprzednie biegłam ubrana w top i krótkie spodenki. Dziś było to niemożliwe. Zawody potraktowałam treningowo, więc tym bardziej się cieszę, że udało mi się je wygrać, a także całe Grand Prix.

W całym cyklu Gran Prix Gminy Kościan 2021 na 5 km wyniki przedstawiają się następująco: mężczyźni – 1. Cezary Suchora, Rafał Tomowiak, Nikodem Frąckowiak; kobiety: 1. Martyna Zielińska, 2. Nikola Sobczak, 3. Małgorzata Terczewska. Z kolei w biegach na 10 km ostateczny rezultat to: mężczyźni – Tomasz Musiał, Robert Walczak, Dawid Kozłowski, kobiety – Katsiaryna Ptashuk, 2. Monika Rabiega, 3. Monika Pawlak.

Organizatorami Biegu Niedźwiedzia byli: Ośrodek Sportu i Rekreacji w Kościanie oraz Paweł Kotas przy wsparciu gminy Kościan, Hotelu Niedźwiedź i jednostek OSP.

Fot. Milena Waldowska