Zawody pływackie w Nowym Dębcu 2020 [ZDJĘCIA]

Ponad 70 osób wzięło udział w XXVI Zawodach Pływackich na Jeziorze Wonieść. Zawodnicy po raz pierwszy startowali na trzech dystansach.

Zawody pływackie w Nowym Dębcu

Tradycją tej imprezy jest udana pogoda, nie inaczej było tym razem, czyli w niedzielę 26 lipca. Zawodnikom trochę przeszkadzała jedynie dość wysoka fala. Na pierwszym dystansie, liczącym 950 m, który w tym roku odbył się po raz pierwszy wystartowało 35 pływaków. W tej konkurencji nie zabrakło zawodników z gminy Kościan.

– Cieszę się niezmiernie, bo nie spodziewałem się dzisiejszego triumfu – mówił tuż po wyścigu Marek Zembroń ze Starych Oborzysk, zwycięzca zawodów w rywalizacji sołectw gminy Kościan. – Tym bardziej, że warunki dzisiaj były dość ciężkie. Pogoda wprawdzie dopisuje, ale jest duża fala, a znaczną część dystansu płynęliśmy pod falę. W tych zawodach startuję po raz pierwszy, więc to udany debiut.

Z kolei wśród kobiet najlepszą pływaczką w rywalizacji gminnej okazała się Ewelina Braun z Kiełczewa, zawodniczka Kościańskiego Towarzystwa Pływackiego. – Naprawdę nie spodziewałam się takiego wyniku, bo jestem dopiero co po przebytej operacji. Ale dziękuję pani chirurg za włożony trud. Dzięki niej wszystko się zagoiło i mogłam tu dzisiaj wystartować – mówiła nie kryjąc radości Ewelina Braun.Ten sukces cieszy także dlatego, że w wodzie w tym roku jestem chyba dopiero po raz drugi.

Dodajmy, że w klasyfikacji open na tym dystansie pierwszy był Mikołaj Liberski z Dąbrówki (0:15:53), drugi Kamil Kaczmarek z Poznania, a trzeci Karol Barczyk ze Skórzewa. Wśród kobiet najlepsza była Barbara Zakrzewska z Krośnic (0:17:44), druga Dominka Barczyk ze Skórzewa, a trzecia Kinga Filipiak z Wierzchowic.

Na drugim dystansie liczącym 1900 m wystartowało 26 zawodników. Co ciekawe, tę konkurencję zdominowały panie. – Płynęło się bardzo dobrzeprzyznała Emilia Tofil z Gdyni, najlepsza zawodniczka wśród kobiet i z drugą pozycją w kategorii open. Bałam się dzisiaj rywalek, chociaż miałam takie założenie, by być w pierwszej trójce. I to się udało. Dodajmy, że przed tygodniem ta sama młoda zawodniczka triumfowała w rywalizacji na 3 km w Cichowie.

Wśród mężczyzn na 1900 m najlepszy był Oskar Borowczyk z Poznania (0:24:53), drugi Bartosz Grzybek z Poznania, a trzeci Maciej Grząślewicz z Kościana. Wśród pań na metę pierwsza przypłynęła wspomniana już Emilia Tofil (0:25:52), druga była Monika Jadczak z Krotoszyna, a trzecia Małgorzata Rybacka ze Szczytników.

Najmniej, bo 12 zawodników zdecydowało się wziąć udział w najtrudniejszej rywalizacji na 3800 m. W tej kategorii najlepszy był Sławomir Włodarczak z Rydzyny (0:58:13), drugie miejsce zajął Kirill Kabalyk z Łodzi, a trzecie Paweł Nowak. Na tym dystansie wystartowały także dwie panie. Pierwsza była Beata Grzegorowska z Leszna (1:12:22), a druga Magdalena Tycner z Kościana.

Głównym organizatorem zawodów był Ośrodek Sportu i Rekreacji działający przy gminie Kościan. – Cieszymy się, że mimo trwającej epidemii, udało się przeprowadzić te zawody. Ze względu na bezpieczeństwo wolontariuszy medale pamiątkowe zawodnikom wręczane były w momencie rejestracji w biurze zawodów, a nie po nich. Ale to jedyna zmiana, poza tym zawody odbyły się jak zawsze w miłej, wakacyjnej atmosferzepodsumował Artur Opas, dyrektor OSiR-u w Kościanie.

Fot. Milena Waldowska