Zamknij

"Zawodowa gra parkowa" w DPS w Jarogniewicach

12:43, 24.09.2022 Milena Waldowska Aktualizacja: 12:43, 24.09.2022
Skomentuj
Pomysłową, edukacyjną i prospołeczną zabawę rozegrano w czwartek w Domu Pomocy Społecznej w Jarogniewicach. Przygotowali ją wspólnie uczniowie szkół powiatu kościańskiego oraz mieszkańcy DPS-u. Całość odbyła się z inicjatywy leszczyńskiego Centrum Wsparcia Zawodowego.

Wydarzenie przeprowadzono w ramach projektu "Doradztwo zawodowe w barwach wolontariatu". To szeroka inicjatywa przeprowadzana pod auspicjami Centrum Wsparcia Rzemiosła, Kształcenia Dualnego i Zawodowego w Lesznie. Z założenia program ma pokazywać młodzieży szkolnej z najstarszych klas szkół podstawowych różne zawodowe aspekty, w tym także wolontariat.

W ramach "Zawodowej gry parkowej" siedem delegacji uczniów ze szkół z powiatu kościańskiego przybyło z wizytą do DPS w Jarogniewicach. Tutaj czekała na nich gra terenowa łącząca ze sobą podchody z rozwiązywaniem różnych zagadek. Zabawa rozrywała się na terenie wokół pałacu, w którym znajduje się siedziba DPS, w tym sporo zadań przeprowadzanych było w okazałym parku przyległym do pałacu. Młodzież musiała rozwiązywać różne zadania w poszczególnych punktach obsługiwanych przez mieszkańców i opiekunów DPS-u. Były to zagadki, quizy, rebusy, dopasowywanie kompetencji do określonych zawodów, a także zadanie związane z zanikającymi zawodami. To mieszkańcy DPS-u przygotowali trasę gry parkowej wraz z mapą oraz punkty kontrolne, w których rozliczali młodzież z poszczególnych zadań. Również DPS przygotował dla uczniów jedno z zadań, natomiast pozostałe były autorstwa samej młodzieży, przy czym poszczególne szkoły były wyłączone z rozwiązywania zadań przygotowywanych przez siebie.

To była rewelacyjna zabawa i nauka w jednym. - Celów tej akcji jest kilka. To po pierwsze ciekawe zajęcia z doradztwa zawodowego podczas których uczniowie mogą dowiedzieć się wielu nowych rzeczy. A ponieważ zadania musieli przygotowywać sami, uczy ich to kreatywności. Pokazuje, że w wykonywanej pracy warto wykazywać się własną inicjatywą, bo to przynosi wiele radości i satysfakcji. Kolejna wartość to aspekt prospołeczny. Młodzież uczy się komunikacji społecznej, uwrażliwia na drugiego człowieka - podkreśla Grzegorz Kozak, doradca zawodowy z CWRKDiZ.

Akcja przyniosła także duże korzyści mieszkańcom DPS-u. - Nasi mieszkańcy, tak jak każdy człowiek, muszą czuć się potrzebni. A dzięki tej akcji czują się potrzebni, bo są w nią mocno zaangażowani. Poza tym spotkanie z młodzieżą daje im wiele energii. Szczególnie po zamknięciu w okresie pandemii takie spotkania są dla nas bardzo cenne. A my nie chcemy się zamykać w swoim świecie, chcemy być integralną częścią społeczeństwa. Bo nasi mieszkańcy to wspaniali, cudowni, interesujący ludzie , którzy mogą dzielić się wieloma inspiracjami i wielką wiedzą - mówi Katarzyna Michalewicz, dyrektor DPS-u.

Po zabawie na wszystkich uczestników gry czekał jeszcze jeden miły akcent w postaci wspólnego pikniku. Młodzież, podopieczni domu oraz opiekunowie raczyli się gorącą kawą i herbatą oraz pysznymi domowymi wypiekami przywiezionymi przez uczniów. Z kolei DPS częstował gości pyrami z gziką. Czas podczas biesiadowania umilały występy artystyczne przygotowane przez uczniów. Na sam koniec wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy i upominki za udział w wydarzeniu. A w akcji brali udział uczniowie wraz z nauczycielami ze szkół w Bronikowie, Czaczu, Starym Bojanowie, Starej Przysiece Drugiej, Bonikowie, Głuchowie oraz SP nr 1 w Kościanie.

Fot. Milena Waldowska



(Milena Waldowska)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%