Zapalili znicze w hołdzie zmarłym na Covid-19 [ZDJĘCIA]

187 zniczy zapłonęło przed Urzędem przy ul. Kościuszki w Kościanie. W ten sposób upamiętniono osoby zmarłe z powodu koronawirusa w powiecie kościańskim. Inicjatorem akcji był Zarząd Powiatu Kościańskiego.

Całkiem spora grupa osób zgromadziła się przed siedzibą Urzędu Starostwa Powiatowego w Kościanie, by uczcić pamięć osób, które dotychczas zmarły w naszym powiecie z powodu Covid-19. Pierwszą ofiarą wirusa była mieszkanka powiatu kościańskiego, która zmarła 18 października 2020 roku.

Poza mieszkańcami, którzy stopniowo dochodzili w miarę trwania krótkiej uroczystości, obecni byli również samorządowcy. Powiat kościański reprezentowała przewodnicząca Rady Powiatu Iwona Bereszyńska oraz radni powiatowi Mirosław Kaczmarek i Aleksander Sowa. Z kolei samorząd miejski reprezentował wiceburmistrz Przemysław Korbik.

Przed Urzędem stanęła tablica upamiętniająca zmarłych. Obok niej w wazonie umieszczono czerwone róże, a na ziemi płonęły znicze. W tle z kolei rozbrzmiewała sonata 2 in B-flat minor, Op. 35 Fryderyka Chopina. Krótkie przemówienie wygłosiła przewodnicząca Iwona Bereszyńska. Przypomniała w nim, że od 4 marca 2020 roku na Covid-19 w Polsce zmarło dotychczas ponad 76 tysięcy osób, czyli prawie tyle, ilu mieszkańców liczy powiat kościański. – Wśród 187 osób powiatu kościańskiego, którzy zmarli na Covid-19 byli członkowie naszych rodzin, znajomi, przyjaciele, sąsiedzi. Odeszli często w samotności, koronawirus odebrał nam ich mówiła Iwona Bereszyńska.

Przewodnicząca podkreśliła również, że nigdy dotychczas w ciągu naszego życia nie mieliśmy do czynienia z tak ogromną i straszną chorobą, która zaledwie w ciągu roku zabrała tyle istnień ludzkich. Iwona Bereszyńska zaapelowała również do mieszkańców, by nie bagatelizowali choroby i się szczepili.

Następnie zgromadzeni minutą ciszy uczcili zmarłych. Po tej symbolicznej chwili mogli podejść do tablicy i zapalić znicz.

Fot. Milena Waldowska