Zaostrzenie obostrzeń w dwóch kolejnych województwach. Co z Wielkopolską?

Od 15 marca przejściowy lockdown będzie obowiązywał w dwóch kolejnych województwach: mazowieckim i lubuskim. Rząd podjął decyzję o wprowadzeniu analogicznych restrykcji jak na Warmii i Mazurach oraz Pomorzu. W Wielkopolsce nie wprowadzono na razie żadnych nowych obostrzeń.

Najtrudniejsza sytuacja pod względem liczby zachorowań jest obecnie w województwie warmińsko-mazurskim – już zamkniętym – i pomorskim, gdzie nowe obostrzenia zaczną obowiązywać od soboty. Dziś decyzją resortu zdrowia od poniedziałku zamknięte zostanie także województwo mazowieckie i lubuskie.

W ostatnich dniach odnotowujemy wyraźny wzrost liczby zachorowań. Wynik na poziomie 21 tys. nowych zakażeń to przyrost w perspektywie tygodnia o blisko 6 tys. przypadkówmówił podczas konferencji minister zdrowia Adam Niedzielski. – To pokazuje, że mamy do czynienia z dynamicznym rozwojem pandemii i jest to niestety trend trwały.

Minister Zdrowia informując o zamknięciu dwóch kolejnych województw nie wykluczył wprowadzenia przed świętami obostrzeń „o charakterze ogólnopolskim”.

W ciągu ostatniej doby w całym kraju zachorowało ponad 21 tys. osób, a 375 chorych zmarło. W Wielkopolsce badania potwierdziły zakażenie koronawirusem u kolejnych 1670 osób, w tym w powiecie kościańskim u 38.

Na terenie naszego województwa pacjentów covidowych leczy obecnie 20 tradycyjnych szpitali i tymczasowy na Międzynarodowych Targach Poznańskich. W tej chwili dla chorych na COVID wolnych jest prawie 300 łóżek i około 100 dla potencjalnie zakażonych.