Zalety treningu personalnego

Na temat treningu personalnego rozmawiamy z Arturem Kasprzakiem, specjalistą od takiego treningu z 4-letnim doświadczeniem i jednocześnie managerem w Transformers Studio w Kościanie.

– Transformers Studio to nowe miejsce na mapie Kościana. Czym się ono charakteryzuje?
– Nasze Studio Treningów Personalnych działa od 9 października, a siedzibę ma w dawnym młynie znajdującym się przy ul. Podgórnej. Choć w Kościanie działamy dopiero od trzech tygodni, jesteśmy tak naprawdę filią Studia Transformers w Lesznie. Od innych siłowni wyróżnia nas to, że u nas odbywają się tylko treningi z trenerem. Możliwe są przy tym dwa warianty takiego treningu: klient plus trener oraz treningi w parach, czyli trener i dwie osoby ćwiczące. Daje to duży komfort ćwiczącym, bo na Sali nie ma tłumów, a maksymalnie może u nas ćwiczyć 12 osób jednocześnie, czyli ośmiu trenujących i czterech trenerów. Dodatkowo oferujemy jeszcze jedną nowość na kościańskim rynku, czyli trening z maszyną EMS. To ćwiczenia fizyczne wykonywane z użyciem nowoczesnej technologii elektrostymulacji, czyli impulsach wytwarzanych przez prąd, które docierają do każdej partii mięśniowej. Na tej podstawie organizm dostaje impuls zewnętrzny, przez co się bardziej męczy i może spalić większą ilość kalorii w krótkim czasie. Efektywność takiego treningu jest wyższa niż przy zwykłym.

– Jakie zalety niesie ze sobą indywidualny trening z trenerem?
– Ma kilka zalet. Przede wszystkim zwiększa się motywacja do samego przyjścia tutaj. Mamy rozpisywany grafik i klient zapisywany jest na konkretną godzinę do danego trenera. Zatem ma świadomość, że ktoś tutaj na niego czeka i trudniej jest odwołać trening. Druga rzecz to większa motywacja do efektywniejszych ćwiczeń. Trenując samemu zawsze można sobie powiedzieć, że ma się słabszy dzień. Trener natomiast motywuje do większego wysiłku. Ćwiczenia z trenerem to także większa kontrola techniki. Komuś może się wydawać, że ćwiczy prawidłowo, a jednak weryfikuje to osoba wykwalifikowana. Widzi błędy techniczne i je koryguje, a dzięki temu unikamy kontuzji. To są takie trzy podstawowe elementy, które różnią trening personalny od ćwiczeń na własną rękę na siłowni.

– Jak zatem taki trening wygląda? Od czego należy zacząć?
– Zaczynamy od ustalenia celów i na ich podstawie stworzenia planu treningowego. Mamy własną witrynę treningową transformers-system.pl. Jest ona skierowana do każdego klienta, który zdecyduje się z nami na współpracę. W witrynie tworzymy indywidualny plan treningowy, a także sporządzamy notatki z każdego treningu zawierające  ilość obciążeń, powtórzeń, czas wykonania danego ćwiczenia. Dzięki temu możemy kontrolować postępy i realizować plan. A rozpisujemy go na około 6-8 tygodni i kontrolujemy postępy. Po tym czasie możemy wprowadzać odpowiednie modyfikacje. Ponadto co miesiąc dokonujemy pomiaru składu ciała i sprawdzamy postępy w założonych celach. Mamy także możliwość konsultacji dietetycznej z naszą trenerką  Asią, która jest również magistrem dietetyki. W razie potrzeby trenerka przygotuje także rozpiskę dietetyczną.

– Jakie są najczęściej oczekiwania klientów?
– Są bardzo różne. Przychodzą do nas osoby, które chcą nabrać masy ciała, bo są bardzo szczupłe. Ale pojawiają się też osoby z nadwagą, którą starają się ją zrzucić. Jeszcze inni są zadowoleni ze swojej sylwetki, ale chcieliby ukształtować konkretną część ciała. Albo nawet w wyglądzie nie chcą specjalnie nic poprawiać, ale zależy im na zdrowiu i dobrym samopoczuciu, w tym także psychicznym, który daje im trening. Pojawiają się u nas też sportowcy, jak biegacze, triathloniści, a nawet piłkarze, którzy chcą poprawić swe wyniki w uprawianej przez siebie dyscyplinie.

– A jak długo trzeba ćwiczyć, by osiągnąć pożądany efekt?
– Należy być przede wszystkim cierpliwym, bo nic nie przychodzi od razu. Optymalnie powinno to być minimum pół roku. Wówczas zobaczymy już pewne efekty i przekonamy się, co daje nam trening. Wtedy możemy też zmodyfikować pewne rzeczy, utrzymać je, a czasami stwierdzić, że cel został osiągnięty lub ten rodzaj aktywności nie jest jednak dla nas. Częstotliwość treningów też jest sprawą indywidualną i zależy od naszych możliwości czasowych i stopnia wytrenowania. Generalnie polecamy trening u nas 1-3 razy w tygodniu.

TRANSFORMERS – STUDIO TRENINGU PERSONALNEGO
Kościan, ul. Podgórna 3
tel. 692 663 942