Zakończył się remont ratusza [ZDJĘCIA]

Zanim jednak obiekt zostanie oddany do użytkowania i będzie można do niego wejść minie jeszcze trochę czasu. Tymczasem trwają przygotowania do remontu płyty Rynku i ulicy Wrocławskiej.

Wieża ratuszowa w Kościanie

Remont ratusza trwał rok i kosztował ponad 5,5 mln zł, z czego ponad 2,3 mln zł miasto pozyskało ze środków unijnych. Rewitalizację przeprowadzała firma Architektoniczno-Budowlana Restauracji Zabytków ARCHITEKTON z Głogowa.

Po wejściu do budynku zwracają uwagę białe i blado-szare kolory, a także drewniane, dębowe elementy. Szczególnie wyjątkowo prezentują się dębowe schody, które jednak na razie są jeszcze zakryte. I tak pozostanie jeszcze przez dłuższy czas, gdyż do budynku wnoszone będą meble, a ponadto część wystawienniczą będzie montować Muzeum Regionalne. Całe wnętrze zaprojektowane zostało w stonowany sposób, uwypuklając zabytkowy charakter budynku, jednak z nierzucającymi się mocno w oczy elementami nowoczesności.

Ratusz przez dobrych kilka miesięcy będzie jeszcze nieczynny. Powodem są wspomniane już prace, które ma do wykonania muzeum, a także planowany remont płyty rynku, który mocno utrudni wejście do budynku. Tak więc wszyscy użytkownicy ratusza, którym poza muzeum jest Urząd Stanu Cywilnego i Towarzystwo Miłośników Ziemi Kościańskiej pozostaną na razie w dotychczasowych siedzibach. Na zwiedzanie, w tym odrestaurowanej wieży ratusza wraz z mechanizmem zegara trzeba będzie jeszcze poczekać. Dodajmy, że z wieży rozpościera się fantastyczny widok na całe miasto i jego okolice. Kościan zyska więc naprawdę piękny punkt widokowy w samym sercu miasta.

W tej chwili trwa przygotowanie do przetargu na Rynek i ul. Wrocławską. O ile nie wystąpią nieprzewidziane opóźnienia, należy spodziewać się rozpoczęcia prac na początku sierpnia. – Mamy zgodę konserwatora zabytków na prowadzenie robót archeologicznych, więc od tego rozpoczną się wszelkie prace – wyjaśnia Kinga Czarnecka, zastępca burmistrza.

Zobacz także:
Jakie tajemnice kryje w sobie ratusz?

Fot. Milena Waldowska