XVII Włościańskie Zawody w Powożeniu Zaprzęgami [ZDJĘCIA]

Na śmigielskim hipodromie przy wiatrakach odbyły się pełne emocji zawody w powożeniu zaprzęgami. Zawodnicy rywalizowali ze sobą, a widzowie podziwiali ich i piękne konie w sielskiej, piknikowej atmosferze.

Zawody w Memoriale Ireneusza Maślińskiego były tym bardziej emocjonujące, że odbyły się po dwóch latach przerwy. Do tego wyjściu z domu zdecydowanie służyła słoneczna, majowa pogoda. Na publiczność czekało mnóstwo atrakcji, w tym stoiska gastronomiczne i dmuchańce dla dzieci. Najmłodsi mogli także skorzystać z przejażdżki na kucyku.

W zawodach rywalizowały ze sobą 33 amatorskie zaprzęgi w pięciu konkurencjach, do których należały single i pary kuców, single i pary dużych koni oraz konkurs Memoriałowy im. Ireneusza Maślińskiego. Prawo do startu w nim zyskują trzy najlepsze zaprzęgi z konkursu koni dużych w zaprzęgu parokonnym.

Zawodnicy byli oceniani przez komisję sędziowską składającą się z profesjonalnych sędziów PZJ. Zawody w danym konkursie wygrywał ten zaprzęg, który w jak najkrótszym czasie pokonał cały tor i uzyskał jak najmniej punktów karnych. Każda zrzutka piłeczki z kegla oznaczała 3 punkty karne, aza przekroczenie normy czasu o każdą 1 sekundę zawodnicy otrzymywali pół  punktu karnego.

Wyniki poszczególnych konkurencji przedstawiają się następująco:

Duże konie pojedyncze
1. Jakub Łysikowski
2. Weronika Łabińska
3. Daria Brambor

Duże konie, pary:
1. Radosław Nadolny
2. Łukasz Hałupka
3. Bartosz Rolla

Małe konie pojedyncze:
1. Aleksander Wajs
2. Jarosław Bartkowiak
3. Małgorzata Snella

Małe konie, pary:
1. Dominika Rinke
2. Magda Rimke
3. Zbigniew Poślednik

Konkurs Memoriałowy o puchar przechodni Burmistrza Śmigla wygrał Radosław Nadolny. Drugie miejsce w tej konkurencji zajął Bartosz Rolla, a trzecie Łukasz Hałupka.

Głównym organizatorem zawodów było Stowarzyszenie Sportowe „Pegaz” przy wsparciu Ośrodka Kultury Fizycznej i Rekreacji w Śmiglu, Centrum Kultury w Śmiglu, OSP Śmigiel, Urzędu Miejskiego Śmigla, Starostwa Powiatowego w Kościanie.

Fot. Karol Schmidt