Wystawa plenerowa z okazji 11 listopada [ZDJĘCIA]

Na Placu Wolności w Kościanie można oglądać wystawę zatytułowaną "Tak powstawała niepodległa". Pokazuje ona proces odzyskiwania przez Polskę niepodległości oraz dorobek II Rzeczypospolitej.

Wystawa powstała z inicjatywy Biura Programu „Niepodległa” z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. W tym roku obchodzimy wprawdzie już 103. rocznicę niepodległości, ale tematyka jest cały czas aktualna.

Ekspozycja składa się z 11 plansz. Przedstawiają one wysiłki Polaków, które doprowadziły do odzyskania niepodległości oraz osiągnięcia II Rzeczypospolitej. Tematyka poszczególnych plansz jest różna. Pokazuje m.in. walkę o polską tożsamość do 1918 roku, administrację i samorządność w pierwszych latach niepodległości, zdrowie i opiekę medyczną, ale także sport i architekturę.

Autorami poszczególnych plansz są dr Sebastian Adamkiewicz (muzealnik i adiunkt w dziale historycznym Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi) i Anna Bińkowska (Biuro Programu „Niepodległa”), a konsultantem historycznym dr hab. Paweł Grata, prof. UR.

Ekspozycja to kolejny element obchodów Narodowego Święta Niepodległości w Kościanie. Przed nami jeszcze koncert patriotyczny w KOK-u oraz zawody strzeleckie (zobacz: Plan obchodów Święta Niepodległości w Kościanie).

Fot. Milena Waldowska