Wystawa Dodota i Ludowicza pojechała do Leszna

"Odwiedziny" to wystawa, która przedstawia fotografie mieszkańców DPS-u w Jarogniewicach w okresie epidemii. Zdjęcia były prezentowane w Kościanie jesienią, potem trafiły do DPS-ów w całej Wielkopolsce. Teraz przyszedł czas na Leszno.

Pomysłodawcą wystawy realizowanej pierwotnie przez Kościański Ośrodek Kultury był Janusz Dodot, a autorem zdjęć Bogdan Ludowicz. Z kolei bohaterami wystawy zostali podopieczni DPS-u w Jarogniewicach, którzy w czasie epidemii zostali odcięci od świata zewnętrznego. Sfotografowane osoby, mimo panujących trudnych warunków, miały okazję poczuć się jak prawdziwi bohaterowie, gdy zdjęcia z ich udziałem zostały oprawione w okienne ramy i zawisły między drzewami w parku KOK.

– Po zdemontowaniu wystawy w Kościanie pomyślałem, że najlepszym miejscem dla niej będzie Dom w Jarogniewicach. W związku z tym Kościański Ośrodek Kultury przekazał DPS-owi wszystkie prace i odtąd to on jest jej właścicielemtłumaczy Janusz Dodot.

Następnie z inicjatywy DPS-u prezentacja zdjęć w formie płyt DVD została rozesłana do wszystkich domów pomocy społecznej na terenie Wielkopolski. – Otrzymaliśmy mnóstwo pozytywnych zwrotnych informacji i podziękowań za pamięć, wrażliwość, życzliwość, otwartość na drugiego człowieka i solidarność okazaną mieszkańcom i pracownikom domów pomocy społecznej przyznaje Katarzyna Michalewicz, dyrektor DPS-u w Jarogniewicach.

Po tak pozytywnym odbiorze, wystawę zdecydowano się udostępnić Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Stanisława Grochowiaka w Lesznie. Wystawę można podziwiać w Lesznie w dwóch odsłonach: w mniejszym formacie w Bibliotece Dworcowej oraz w większym w Bibliotece Ratuszowej. W pierwszym miejscu będzie na dostępna do 25 lutego, a w drugim do 7 marca.