Wypożyczalnia kajaków już czynna

Od tego weekendu rusza wypożyczalnia kajaków, którymi można pływać po Kościańskim Kanale Obry i Kanale Ulgi. Wypożyczalnia znajduje się na tyłach hali sportowej „Łazienki”.

– Oferta, z którą ruszamy jest na razie ograniczona – powiedział podczas symbolicznego otwarcia szlaku kajakowego burmistrz Michał Jurga. – Póki co można pływać wokół kościańskiego „serca”. To dobra okazja, by spojrzeć na miasto z perspektywy wody. Z czasem oferta będzie się poszerzać, myślimy o tym, by wytyczyć i oznakować trasy poza miastem, w stronę Kanału Mosińskiego i Warty, a przede wszystkim Jeziora Wonieskiego. Myślimy również o stworzeniu przy szlaku punktu z małą gastronomią, być może także wytyczymy miejsce do grillowania.
Miasto na początek kupiło 10 kajaków plus wiosła i kamizelki. Sprzęt jest lekki, a przede wszystkim wygodny. Kajakarze na całej trasie mają kilka miejsc do odpoczynku, są to trzy przystanie (w parku, przy liceum oraz przy Łazienkach), a także dwie przenoski przy jazie na wysokości restauracji „U Dudziarza”. Trasa nie jest jednak wymagająca, liczy około 5 km, a jej przepłynięcie zajmuje 1,5 godziny. – Pływanie tutaj jest samą przyjemnością – podkreśla Maciej Kasprzak, zastępca burmistrza. – Nie ma wartkiego nurtu, w głównym kanale woda ma około 1,5 m głębokości, a na Kanale Ulgi kilkadziesiąt cm. Jest to więc doskonałe miejsce dla początkujących kajakarzy, a także dla dorosłych z dziećmi.
Wypożyczenie kajaka wraz z osprzętem kosztuje 10 zł na półtorej godziny, 20 zł do trzech godzin i 40 zł na cały dzień. Kajak mogą wynająć wyłącznie osoby pełnoletnie, a dzieci muszą być pod opieką dorosłych. Wypożyczalnia będzie czynna codziennie przez całe wakacje w godz. 10.00-21.00.
Dla zwiększenia komfortu teren wokół przystani przy Łazienkach został uporządkowany, z monitorowanego parkingu przed halą sportową do wypożyczalni prowadzi wytyczona ścieżka. Na tym nie koniec, w najbliższym czasie miasto planuje zagospodarowanie kilku kolejnych ścieżek wzdłuż kościańskiego bulwaru.
(mil)