Wymienią oświetlenie

Samorząd miejski otrzyma dofinansowanie w formie preferencyjnej pożyczki z WFOŚiGW na wymianę oświetlenia na ledowe i energooszczędne w centrum Kościana.

oświetlenie_konferencjaProgram obejmuje wymianę 671 punktów i będzie realizowany od 5 marca do 30 listopada przyszłego roku. Zostaną wymienione oprawy oświetleniowe na latarniach znajdujących się łącznie na 24 ulicach, w tym m.in. na Piłsudskiego, ulicach w pobliżu targowiska i siadujących z Rynkiem oraz na Podwalu i Wałach Żegockiego. Jest to mniej więcej połowa lamp w mieście. Jeśli chodzi o pozostałe, ich właścicielem jest Enea, natomiast samorząd płaci za zużycie ich energii oraz za konserwację. – Trudno ryzykować własny majątek i inwestować w coś, czego nie jest się właścicielem ­– tłumaczy decyzję o wymianie jedynie samorządowych latarni burmistrz Michał Jurga. – Prowadzimy wprawdzie rozmowy z Eneą dotyczące przejęcia ich oświetlenia na rzecz miasta, ale są to trudne rozmowy.

Pożyczka, jaką otrzyma miasto wynosi 2 mln zł, z czego 40 proc. zostanie umorzone. Oznacza to, że koszt całkowity po stronie samorządu wyniesie 1,4 mln zł, a według wyliczeń zwróci się on po 11 latach. Zwrot poniesionych nakładów będzie wynikał z faktu pozyskanych oszczędności energetycznych oraz zmniejszeniu kosztów ponoszonych obecnie na konserwację. Łącznie oszczędności wyniosą 66 proc. – Jako fundusz wspieramy efekt ekologiczny. Nie możemy więc sfinansować nowego oświetlenia na powstającym osiedlu, a jedynie wymianę starego, która pozwoli na zmniejszenie energii elektrycznej przeliczanej na CO2 – wyjaśnia Marek Zieliński, wiceprezes Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Wymiana oświetlenia przyczyni się także do poprawy bezpieczeństwa w mieście oraz zwiększy komfort poruszania się po ulicach po zmroku.