Wydłużony termin na złożenie PIT

W tym roku, ze względu na szczególną sytuację, podatnicy otrzymają dodatkowy miesiąc na rozliczenie się z fiskusem.

Podatnik będzie miał wgląd do swojego zeznania za pośrednictwem Portalu Podatkowego podatki.gov.pl.

Tak więc czas na złożenie PIT nie będzie obowiązywał do końca kwietnia, ale do 31 maja. Ma to szczególnie znaczenie dla osób prowadzących działalność gospodarczą, ponieważ muszą one samodzielnie wypełnić i przesłać zeznanie do urzędu skarbowego.

Pozostali podatnicy rozliczający się na drukach PIT-37 i PIT-38 (m.in. dochody z umów o pracę, dzieła, zlecenia, zysków kapitałowych) od 15 lutego mają już dostęp do automatycznie przygotowanego zeznania w usłudze Twój e-PIT. Można je zmodyfikować albo zatwierdzić bez zmian i wysłać elektronicznie za pomocą kilku kliknięć. W przypadku braku aktywności, zeznanie zostanie automatycznie zaakceptowane 30 kwietnia. O ewentualnej konieczności dopłaty podatku urzędy skarbowe będą informować poszczególne osoby w maju.

Gdyby okazało się, że automatyczne zeznanie trzeba skorygować, to można to zrobić po 30 kwietnia, zarówno w usłudze Twój e-PIT lub w e-Deklaracjach, jak też w sposób tradycyjny na papierowym formularzu. Do 31 maja korygując zeznanie można również dodać lub zmienić organizację pożytku publicznego, której przekażemy 1% naszego podatku.

Twój e-PIT i e-Deklaracje znajdziemy na podatki.gov.pl. Na portalu dostępne są również wszystkie informacje potrzebne do złożenia PIT, m.in. instruktaż, pytania i odpowiedzi,jak przekazać 1%, a także informacje w języku ukraińskim.

W razie wątpliwości należy skontaktować się ze swoim urzędem skarbowym.