Wszystkie łóżka covidowe w kościańskim szpitalu są zajęte

Liczba łóżek dla pacjentów z covid-19 w szpitalu powiatowym w Kościanie wzrosła już do 40 i wszystkie są zajęte przez chorych z całej Wielkopolski.

Przypomnijmy, że decyzją wojewody z dnia 15 października Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Kościanie został zobowiązany do zapewnienia 16 łóżek dla pacjentów chorych na koronawirusa, w tym jednego łóżka intensywnej terapii. Szybko jednak zwiększono ich liczbę do 40.

Praktycznie wszystkie łóżka mamy w tej chwili zajętemówi Wojciech Maćkowiak, dyrektor SPZOZ w Kościanie. –  Korzystają z nich pacjenci z całej Wielkopolski, a mniej więcej połowa zajmowana jest przez pacjentów z naszego najbliższego regionu, czyli powiatu kościańskiego, ale również z pobliskich miejscowości położonych poza granicami powiatu.

Wydzielenie oddziału covidowego wiązało się z reorganizacją innych szpitalnych oddziałów, i to w szybkim tempie, ale tak dzieje się w tej chwili we wszystkich szpitalach powiatowych. Zakażonych i wymagających hospitalizacji pacjentów ciągle przybywa. Obecnie szpitale w Grodzisku Wielkopolskim i w Rawiczu zostały już przekształcone na lecznice covidowe. – Nie wiemy, czy przybędą u nas kolejne łóżka, to już zależy od decyzji wojewody. Mimo tej sytuacji, staramy się funkcjonować w jak najszerszym zakresie. Przez kwarantannę personelu mieliśmy chwilowo zamkniętą chirurgię oraz reumatologię, ale już działają normalnie wyjaśnia dyrektor szpitala.

W szpitalu funkcjonuje bez zakłóceń laboratorium, a także rentgen i poradnie. To tzw. strefy czyste, ale sytuacja jest na tyle poważna, że w każdej chwili może się to niestety zmienić.