Z wizytą u 90-latków

Wójt gminy Kościan, Andrzej Przybyła wraz z kierownikiem Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kościanie, Bożeną Lewińską, odwiedzili 38 najstarszych mieszkańców gminy.

Okazją do spotkania były święta Bożego Narodzenia, a odwiedziny miały miejsce tuż przed świętami, 22 grudnia.  – Spotkania z seniorami odbywały się w naszej gminie dotychczas co dwa lata – wyjaśnia wójt Andrzej Przybyła. – Odwiedzane były osoby, które w minionym roku skończyły 90 lat, a także wszyscy 95-latkowie i starsi. Doszliśmy jednak do wniosku, że od teraz, co roku będziemy wizytować seniorów, gdyż niektórzy z tego grona nie doczekali niestety tego wydarzenia.

Choć wójt podkreśla, że seniorzy są na ogół w dobrej kondycji. – Są pełni wigoru i optymizmu, uśmiechnięci – zapewnia Andrzej Przybyła. Delegacja na przykład bardzo się zdziwiła, nie zastając w domu pewnego 91-latka z Kokorzyna. Okazało się, że powodem nieobecności starszego pana była jego podróż rowerem do Kościana po zakupy.

Wśród osób, które dożyły szacownego wieku przeważają kobiety, a najstarszy mieszkaniec gminy Kościan obchodził niedawno swoje 100 urodziny.

Okazję do świętowania w gronie władz gminy mieli również państwo Maria i Michał Hryc z Kobylnik, którzy zostali wyróżnieni Medalem za Długoletnie Pożycie Małżeńskie przyznanym przez Prezydenta RP. Państwo Hryc małżeństwem są od ponad 60 lat, oboje pochodzą z okolic Krościenka nad Dunajcem, jednak poznali się już na Ziemi Kościańskiej przybywając tu za pracą. Ślub wzięli w kościele w Starym Białczu.