Wieża coraz sławniejsza

Kościańską Wieżę Ciśnień odwiedziła redakcja „Dzień Dobry TVN” skąd na żywo była nadawana prognoza pogody. Wcześniej młodzież z klubu astronomicznego „Astrokos” działającego pod opieką obserwatorium astronomicznego przy Wieży Ciśnień wypuściła w niebo „statek kosmiczny”.

pogodynek_na_wiezy

Ów statek to balon stratosferyczny, który został wypuszczony 21 września na stadionie miejskim. Balon wyposażony w dwie kamery rejestrujące wzbił się na wysokość 30 km i zarejestrował swój cały lot. Następnie zaczął się obniżać i opadł w okolicach Jarocina. Chmury trochę przesłoniły widok, jednak kamera zarejestrowała kulistość Ziemi. Zmontowany filmik z tego wydarzenia dostępny jest m.in. na stronie internetowej Urzędu Miasta, został on również pokazany w prognozie pogody DDTVN przez pogodynka Bartka Jędrzejaka, kilka dni po jego wizycie w Kościanie.

Z kolei Wieża Ciśnień była prezentowana w porannym programie TVN-u we wtorek 23 września w czterech krótkich wejściach na antenę. – Staramy się robić prognozę pogody z ciekawych miejsc, a ta wieża jest takim ciekawym miejscemmówi Bartek Jędrzejak. – Jeżdżąc po Polsce wież ciśnień jest mnóstwo, tylko co można zrobić z taką wieżą ciśnień, w której ciśnienie spada i przestaje być potrzebna? A tutaj ktoś wpadł na świetny pomysł, by zagospodarować w niej ścianę wspinaczkową.

Prowadzący poranną prognozę pogody zapewnił, że to mieszkańcy sami zgłosili się do redakcji DDTVN z prośbą o wizytę w Kościanie i pokazanie wieży w całym kraju. – Wiele tematów do prognoz pogody wymyślamy sami, mamy cały dział dokumentalistów, którzy szukają tematów, ale tutaj akurat była to inicjatywa mieszkańców.
By zrobić kilka króciutkich wejść antenowych ekipa telewizyjna musiała przyjechać dzień wcześniej i wszystko dokładnie obejrzeć. Podczas wizyty telewizji w wieży obecne były dzieci korzystające na co dzień ze ściany wspinaczkowej, a także młodzież z klubu astronomicznego. Najmłodsi bardzo szybko złapali kontakt z prowadzącym, żartowali i pozowali do wspólnych zdjęć.