Wieża Ciśnień nagrodzona

Kościańska Wieża Ciśnień otrzymała wyróżnienie w prestiżowym konkursie Generalnego Konserwatora Zabytków „Zabytek Zadbany 2015”.

To już druga nagroda dla zrewitalizowanego obiektu, w którym znajduje się obecnie ściana wspinaczkowa oraz obserwatorium astronomiczne. Przypomnijmy, że w sierpniu ubiegłego roku wieża została zwycięzcą w konkursie na modernizację roku.

Tym razem Wieża Ciśnień otrzymała wyróżnienie w kategorii Adaptacja obiektów zabytkowych. Główną nagrodę w tej kategorii przyznano zespołowi kopalni Julia w Wałbrzychu, obecnie pełniącemu funkcję Parku Wielokulturowego Stara Kopalnia – Centrum Nauki i Sztuki. – Przegraliśmy jedynie z obiektem, który był rewitalizowany za kwotę 200 mln zł, a zatem stukrotnie wyższą niż nasza wieża – wyjaśnia zastępca burmistrza, Maciej Kasprzak. – Myślę więc, że możemy czuć się zwycięzcami.

Nagrody w tym konkursie przyznawane są przez konserwatorów zabytków, którzy z tego typu obiektami mają do czynienia na co dzień. Dodajmy, że żaden inny obiekt z Wielkopolski nie otrzymał nagrody w całym konkursie.

Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród odbyło się 21 kwietnia br. podczas uroczystej gali obchodów Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków w Białymstoku. Nagrodę odebrał burmistrz Michał Jurga.