Więcej atrakcji podczas gry miejskiej

Piąta edycja kościańskiej gry „Kryptonim Wolność”, która nawiązuje do historii Powstania Wielkopolskiego zapowiada się niezwykle ciekawie. Będzie więcej atrakcji – w tym również dla mieszkańców.

gra_miejskaUczestnikami historycznej zabawy jest młodzież, ale organizatorom zależy na tym, by sobota 20 lutego, kiedy to będzie rozgrywać się gra, była atrakcyjna dla wszystkich, którzy pojawią się tego dnia w centrum miasta. A tegorocznymi głównymi organizatorami będą miasto i gmina Kościan.

Będzie można zatem odwiedzić wiele nowych, niedostępnych lub nieuczęszczanych na co dzień miejsc w mieście, jak muzeum w szpitalu psychiatrycznym czy podziemia ratusza. Podobnie jak w ubiegłym roku będą również historyczne powozy pochodzące ze Stadniny Koni w Racocie, w tym możliwość skorzystania z przejażdżki wzdłuż Wałów Żegockiego. Zupełną nowością będą natomiast atrakcje związane z linią kolejową biegnącą do Grodziska. Otóż staną na nich pochodząca z 1918 r. drezyna oraz elegancki wagon. Każdy, kto pojawi się w okolicach mostu żelaznego na tyłach Kiełczewa (do mostu wiedzie ścieżka od zajazdu „U Dudziarza” i dalej pod drogą krajową nr 5) będzie mógł zobaczyć drezynę, a także zwiedzić zabytkowy wagon. Drezyna będzie również elementem jednego z zadań dla uczestników gry. Ta kolejowa atrakcja zostanie udostępniona przez Stowarzyszenie Grodziskiej Kolei Drezynowej.

Pojawią się również postacie historyczne związane z Kościanem. Wskrzeszony zostanie m.in. ksiądz Józef Surzyński. Organizatorzy przewidzieli także dodatkowe nagrody dla uczestników gry. Poza treflami dla zwycięskiej drużyny będą także wyróżnienia dla najlepszych w poszczególnych kategoriach, m.in. kategorii strzelca, obrońcy pamięci, sanitariusza, wilka morskiego, kolejarza, zwiadowcy.

Jak zawsze grę przeprowadzą rekonstruktorzy z firmy Artyleria z Poznania pod okiem Wojciecha Nawrota. – W tym roku postaramy się, by wygląd miasta był jeszcze bardziej zbliżony do tego sprzed prawie 100 lat – zapewniają organizatorzy. Dodatkowe atrakcje przygotowuje również Kościański Ośrodek Kultury (szukaj w dziale „Informacje – Kościan z czasów międzywojnia”).

Rejestracja drużyn już ruszyła, a jest ona dostępna za pośrednictwem strony internetowej gramiejska.koscian.pl.