Wernisaż wystawy prac dzieci w KOK [ZDJĘCIA]

"Plener i nowe kolory" – tak brzmi tytuł wystawy prac uczestników zajęć kółka plastycznego Kościańskiego Ośrodka Kultury. Prace są ciekawe i na wysokim poziomie.

Na wystawę składają się obrazy wykonane podczas pleneru malarskiego, który odbył się w czerwcu w Nowym Dębcu oraz podczas regularnych zajęć w pracowni z instruktorką Galiną Domagałą.

W piątkowe popołudnie w salce klubowej na piętrze odbyło się oficjalne otwarcie wystawy. Uczestniczyli w nim mali artyści wraz z rodzicami i najbliższymi. Wystawę odwiedził również burmistrz Kościana Piotr Ruszkiewicz.

Kilka słów na temat wystawy i obrazów jak zawsze z dużym zaangażowaniem wypowiedziała instruktorka Galina Domagała. – Ja się bardzo cieszę, że uczestniczycie dzisiaj w tym otwarciu. Bo każdy z naszych wspaniałych artystów jest niesamowitym człowiekiem w duszy i sercu, te osoby są bardzo wrażliwe. Bardzo dużo mówią o nich ich obrazy i oglądając je, można się dowiedzieć co im w duszy gra – mówiła Galina Domagała.

Jak zauważyła instruktorka, plener odbył się w czerwcu, więc na wystawę trzeba było trochę poczekać. Jednak oglądanie prac z gorącego lata, kiedy teraz towarzyszy nam zimowa aura, ma swój dodatkowy urok. Okazuje się, że letni plener wcale nie był łatwy. Uczestnikom towarzyszyła upalna pogoda, a przez kilka godzin musieli stać ze sztalugą i malować. Przyniosło to jednak efekt, obrazy oddają kolor wody, która też się zmieniała w zależności od oświetlenia.

Druga część wystawy to prace, które powstawały podczas zajęć w pracowni. Ich tematyka jest różnorodna, a także technika. Choć w większości młodzież wykorzystuje farby akrylowe, bo w tych czuje się najlepiej. Na nich można uczyć się łączyć kolory i to dobry krok do prac olejowych oraz innych technik.

Podczas otwarcia głos zabrał również burmistrz. – Dziękuję bardzo za zaproszenie. Cieszę się, że samorząd miasta Kościana mógł się przyczynić do tego pleneru. Powstały wspaniałe prace w zielonej tonacji z wakacji oraz wspaniałe prace z regularnych zajęć. Cieszymy się także, że to pomieszczenie żyje dzięki takim wystawom. Są także nowi artyści, którzy dołączyli w tym roku. Gratuluję serdecznie mówił burmistrz Piotr Ruszkiewicz.

Uczestnicy pleneru otrzymali w ramach podziękowań dyplomy. Wyróżnienie spotkało także nowych uczestników zajęć, którzy otrzymali gratulacje i upominki. Nie mogło również zabraknąć specjalnych podziękowań dla instruktorki Galiny Domagały, która od wielu już lat wprowadza młodych twórców w świat malarstwa.

Wystawa będzie czynna do 30 grudnia w sali klubowej KOK w godzinach jego pracy.