Artur Opas: Wakacje czas zacząć

Na temat inicjatyw przeprowadzanych przez Ośrodek Sportu i Rekreacji Gminy Kościan, a także o przygotowaniach do sezonu na kąpielisku w Nowym Dębcu rozmawiamy z Arturem Opasem, dyrektorem Ośrodka.

Artur Opas
Artur Opas, dyrektor Ośrodka Sportu i Rekreacji Gminy Kościan.

– Proszę powiedzieć jakie zadania realizuje OSiR, bo pewnie nie wszyscy to wiedzą?
– OSiR zajmuje się szeroko rozumianą rekreacją i sportem, organizacją imprez i wypoczynku dla mieszkańców gminy Kościan. Administrujemy także wszystkimi obiektami sportowymi zewnętrznymi, które znajdują się na terenie gminy. Dotyczy do boisk i płyt piłkarskich. Hale sportowe są natomiast w administracji szkół. W okresie letnim najważniejszym zadaniem jest natomiast zarządzanie kąpieliskiem w Nowym Dębcu.

– Śledząc wydarzenia gminy rzuca się w oczy duża liczba najróżniejszych imprez o charakterze rekreacyjnym i sportowym. Ile wydarzeń organizuje sam OSiR w skali roku?
– W 2018 r. byliśmy organizatorem 17 imprez sportowych, w których łącznie wzięło udział 2700 uczestników. Największym wydarzeniem jest triathlon w Nowym Dębcu, w którym w ubiegłym roku wystartowało 800 zawodników. Drugą co do wielkości uczestników imprezą są Biegi im. Dezyderego Chłapowskiego odbywające się od ponad 30 lat w Turwi. W 2018 r. zgromadziły one na starcie blisko 600 zawodników. Z kolei w przyszłym roku chcielibyśmy uruchomić Grand Prix Gminy Kościan, w skład którego wchodziłby bieg w Turwi, Bieg Przyjaźni w Widziszewie, a także bieg zimowy. Tego ostatniego na razie nie mamy w gminie, pracujemy nad jego formułą, a także nad najodpowiedniejszym terminem. Ponadto organizujemy mistrzostwa w wielu dyscyplinach sportowych, jak tenis stołowy, siatkówka, halowa piłka nożna, strzelectwo, pływanie, bule, drezyny ręczne. Rywalizacja w części tych imprez została zaliczona do Turnieju Sołectw Gminy Kościan, który został wprowadzony dwa lata temu, aby zachęcić mieszkańców do jak najliczniejszego udziału w zawodach. Przez cały rok sołectwa startując w nich zdobywają punkty za udział oraz za zajęte miejsca. Trzy najlepsze sołectwa odbierają nagrody finansowe ufundowane ze środków gminy Kościan, które są wręczane podczas Spotkania Noworocznego. Ponadto od kilku lat OSiR organizuje rozgrywki amatorskiej ligi piłki nożnej pod nazwą Liga Wiejska.
W rozgrywkach w 2018 r. brało udział 9 drużyn. Ściśle współpracujemy także z klubami sportowymi z terenu gminy wspólnie organizując wiele wydarzeń.

– Przed nami wakacje. Jakich imprez w związku z tym możemy się spodziewać w Nowym Dębcu?
– Pierwsze wydarzenie to piknik z okazji powitania lata, który odbędzie się 29 czerwca. To impreza, która potrwa od południa do późnych godzin wieczornych i będzie zawierała elementy sportowe, jak i artystyczne. Nie zabraknie atrakcji dla dzieci oraz Festiwalu Kolorów, który bardzo spodobał się w ubiegłym roku. Odbędzie się także XVII Bieg Romantyczny Parami i II Puchar Lata w Boules. Na finał koncert zespołu Ogień. Z kolei 28 lipca odbędą się XXV Zawody Pływackie na Jeziorze Wonieść. Ponieważ będzie to ich jubileuszowa edycja, planujemy wprowadzenie nowości. Taką będzie elektroniczny pomiar czasu. Zdecydowaliśmy również o przesunięciu godziny rozpoczęcia zawodów na 10.00 rano z uwagi na wypoczywających i ryzyko popołudniowych burz. Wieczorem natomiast odbędzie się dyskoteka plenerowa. Wśród stałych propozycji będą także III Zawody Strzeleckie w Nowym Dębcu zaplanowane na 14 lipca oraz Turniej w Boules o Puchar Dyrektora OSiR przewidziany na ostatnią sobotę sierpnia. Tydzień wcześniej, 25 sierpnia odbędzie się Kościan Triathlon w ramach Great Man Trilogy. Ta impreza będzie jednocześnie zakończeniem sezonu w Dębcu. Ponadto z racji faktu, że tegoroczna edycja Zawodów Sikawek Konnych odbędzie się na terenie gminy Kościan, a konkretnie na stadionie hippicznym w Racocie, w przeddzień tych zawodów, czyli w sobotę 17 sierpnia odbędzie się impreza towarzysząca temu wydarzeniu. Będziemy gościć na niej drużyny pożarnicze z Polski i z zagranicy.

– Czy w tym sezonie możemy spodziewać się nowości jeszcze polepszających wypoczynek na gminnym kąpielisku?
– Owszem, co roku coś ulepszamy, bo zależy nam na podnoszeniu atrakcyjności Nowego Dębca. W ubiegłym roku udało nam się wybudować taras widokowy w miejscu dawnego zbiornika wodnego. W tym roku jeszcze przed otwarciem sezonu powstanie ścieżka prowadząca do tego miejsca, aby można było dojechać do niego wózkiem. Pojawią się także ławeczki służące wypoczynkowi. Ponadto będzie wykonane dodatkowe obejście wokół budynku ratowników, co ułatwi dostanie się do wypożyczalni sprzętu osobom niepełnosprawnym poruszającym się na wózkach. Powstanie także dojście do pryszniców. Rewitalizacji i dostosowaniu do potrzeb niepełnosprawnych podlega też budynek toalet. Z innych prac poszerzony zostanie monitoring o dwie dodatkowe kamery przy punkcie widokowym. Bezpieczeństwo poprawi także defibrylator, który będzie umieszczony na ścianie budynku przy pomieszczeniu ratowników. Nowością będzie także poidełko przy nowej drodze do budynku ratowników z ogólnodostępną wodą.

– Nad bezpieczeństwem kąpiących się jak co roku czuwać będą ratownicy?
– Tak, udało nam się skompletować ratowników z pełnymi kwalifikacjami. Podobnie jak w poprzednich latach w dni robocze służbę będzie pełniło dwóch ratowników, w sobotę i w niedzielę będzie ich trzech. Strzec bezpieczeństwa będą codziennie w godzinach 10.00-18.00. Do dyspozycji ratowników będzie m.in. łódź motorowa zakupiona przez leszczyński WOPR.

– Dla bezpieczeństwa kąpiących się istotna jest również jakość wody w jeziorze. Czy są przeprowadzane badania pod kątem jej czystości?
– Muszą być, to wymóg konieczny dla zorganizowania kąpieliska. Badanie wody przeprowadza sanepid kilkukrotnie w sezonie na nasze zlecenie. Z roku na rok stan wody jest coraz lepszy pod względem chemicznym i biologicznym. Poprawie mógłby ulec natomiast stan fizyczny związany z przejrzystością. Jest z tym problem, gdyż jezioro zostało powiększone i dzisiaj to bardziej zbiornik retencyjny, przez co czystość została zakłócona. Zalane obszary jeszcze żyją, a to powoduje mętność. Myśleliśmy nawet o aeatorach napowietrzających wodę, ale wśród naukowców są podzielone opinie na ich temat. Stan na kąpielisku trochę powinna poprawić fontanna, którą planujemy zamontować naprzeciwko platformy widokowej, być może w przyszłym roku. Poza wodną i wizualną atrakcją, byłaby ona urządzeniem napowietrzającym wodę.

– Podsumowując dziać będzie się sporo.
– Myślę, że Nowy Dębiec staje się coraz ładniejszy i coraz chętniej ludzie do niego przyjeżdżają, także spoza gminy. Przyczynił się do tego m.in. triathlon, który poza celami sportowymi, ma również charakter promocyjny. Wiele osób ulega urokowi tego miejsca, nie mając wcześniej w ogóle świadomości o jego istnieniu.