W tym roku triathlon w Nowym Dębcu 23 maja

Impreza odbędzie się tym razem przed rozpoczęciem sezonu wakacyjnego, a nie na jego zakończenie lub w trakcie jego trwania, jak to było w poprzednich latach. Będzie to czwarta edycja wydarzenia.

W poniedziałek, 9 marca reprezentanci organizatorów podpisali porozumienie dotyczące Greatman Triathlon Kościan 2020. A są nimi, tak jak w poprzednich latach, gmina Kościan (główny organizator), miasto Kościan i powiat kościański, natomiast stroną sportową zajmuje się Paweł Kotas.

Wydarzenie w tym roku nie tylko odbędzie się wcześniej, ale zmiana dotyczy również dnia tygodnia –  po raz pierwszy będzie to sobota, a nie niedziela. Dzięki temu możliwe będzie zorganizowanie wieczornej imprezy dla zawodników i wolontariuszy, którzy nie będą musieli spieszyć się po zawodach do domu, jak to miało miejsce w przypadku niedzieli. – Jeszcze nie wiemy do końca jaką formę to przyjmie, być może ogniska lub czegoś podobnego. Chodzi o to, że wolontariusze pracujący przy organizacji stanowią już w tej chwili zgraną drużynę, każdy z nich wie co ma robić i należy im się za to podziękowanie mówi Paweł Kotas.

Drobne zmiany dotyczą także przebiegu samych zawodów. Na dystansie 1/8 ironmana nie będzie tzw. draftingu, czyli jechania w grupie na rowerze przez kilku zawodników. Każdy zawodnik będzie musiał jechać sam od startu do mety zachowując kilkumetrowy dystans. Ponadto wprowadzony zostanie nowy dystans Enduro, czyli powtarzana pętla pływanie, rower, bieg. Zawodnicy spędzają kilka minut w wodzie, a następnie po kilkanaście minut w biegu i na rowerze, co jest atrakcyjne dla widza.

Nowością są także pełne zawody triathlonowe dla dzieci w wieku 12-15 lat. – Chcemy współpracować z klubami triathlonowymi w całym kraju, a szczególnie z Poznania, Gniezna itp.podkreśla Paweł Kotas.Takich zawodów w Polsce na razie nie ma dużo. Będzie to krótki dystans 200 m pływania,5 km na rowerze i 1,5 km biegania. Ponadto, tak jak w latach poprzednich ,odbędzie się krótki wyścig dla najmłodszych dzieci bez pływania.

Podsumowując odbędą się trzy wyścigi dla dorosłych: 1/8 ironmana, Enduro oraz na sam koniec 1/4 ironmana. W ramach poszczególnych wyścigów będą także tradycyjne sztafety, a także Mistrzostwa Polski Straży Pożarnej. Ponadto przewidziane są zawody dziecięce.

Organizatorzy będą zwracać uwagę na bezpieczeństwo. To, że zawody odbędą się przed wakacyjnym sezonem to spory atut dla właścicieli domków letniskowych, którzy mieli dotychczas problemy z wjazdem bądź wyjazdem z Dębca. Przed sezonem, nie korzysta jeszcze tak wielu właścicieli z uroków miejscowości, nie ma też zbyt wielu plażowiczów.