W tym roku półmaratonu w Kościanie nie będzie

Komitet organizacyjny podjął decyzję o odwołaniu Międzynarodowego Kościańskiego Półmaratonu im. dra Henryka Florkowskiego. Powodem jest panująca pandemia koronawirusa.

Półmaraton Kościański 2019

Półmaraton przebiegał zawsze ulicami Kościana w pierwszą niedzielę listopada. W tym roku powinna odbyć się jego XVI edycja.

Jednak główni organizatorzy, czyli powiat kościański oraz LKS „Sana” Kościan przy wsparciu gminy i miasta Kościan podjęli decyzję o nieorganizowaniu w tym roku imprezy. Dotyczy to również Święta Biegania z Coccodrillo, które zawsze było organizowane dzień wcześniej dla dzieci i młodzieży ze szkół powiatu kościańskiego.

Należy zwrócić uwagę, że kościański półmaraton ma charakter międzynarodowy. Zawsze do Kościana poza Polakami z całego kraju przybywali także Afrykańczycy czy też zawodnicy z Europy Wschodniej. Do tego dochodzili zawsze jeszcze kibice, którzy stanowią bardzo ważną część imprezy. – Zorganizowanie tego przedsięwzięcia w obecnej sytuacji logistycznie byłoby niemożliwe. By sprostać wymaganiom sanitarnym, musielibyśmy znacznie ograniczyć liczbę zawodników. Poza tym zaplecze stanowią szkoły, w których musiałaby być przeprowadzana dezynfekcja itd. Gdyby okazało się, że któryś z przybyłych zawodników jest nosicielem wirusa, spowodowałoby to paraliż w późniejszym funkcjonowaniu całej szkoływylicza Roman Talikadze, dyrektor biegu.

Dodajmy, że w tym roku nie odbył się żaden półmaraton zaliczany do Korony Półmaratonów Wielkopolski. Jednocześnie organizatorzy w Kościanie mają nadzieję, że uda się przeprowadzić imprezę w przyszłym roku. Być może będzie to również okazja do przetestowania nowej, dłuższej trasy, po oddaniu do użytku obu tuneli pod torami kolejowymi w mieście.