W sobotę gra miejska „Kryptonim Wolność”

Już w najbliższą sobotę odbędzie się jedenasta edycja kościańskiej gry miejskiej "Kryptonim wolność". Zapowiada się rekordowa frekwencja uczestników.

Kościan Gra Miejska 2020

Na tegoroczną grę zapisało się aż 88 drużyn. Z kolei w ubiegłym roku grup było 60. Drużyny będą rozpoczynać swoje misje w czterech różnych punktach rozsianych po mieście. Centrum dowodzenia będzie natomiast na Placu Wolności.

Przypomnijmy, że po raz drugi gra miejska odbywa się w październiku. Wcześniej natomiast przeprowadzana była w lutym, czyli w rocznicę podpisania rozejmu w Trewirze kończącego Powstanie Wielkopolskie. Tegoroczna data nawiązuje z kolei do ogłoszenia przez Radę Regencyjną w dniu 7 października 1918 r. niepodległości Królestwa Polskiego.

Podczas wydarzenia jak co roku plan miasta zamieni się w planszę do gry, a uczestnicy będą musieli wykonać specjalnie przygotowane dla nich misje. Tajne instrukcje, które otrzymają i inscenizacje przeniosą uczestników historycznej zabawy w klimat konspiracji. Uczestnicy będą musieli wcielić się w rolę powstańców, skautów i sanitariuszy. Nie zabraknie także rekonstrukcji, karabinów, armat, samochodów pancernych z epoki, ale przede wszystkim świetnej zabawy z historią w tle.

Grę przeprowadzą rekonstruktorzy ze Stowarzyszenia im. „Kościańskiej Rezerwy Skautowej” wraz z grupą Artyleria z Poznania oraz innymi, zaprzyjaźnionymi grupami rekonstrukcyjnymi z Wielkopolski. Organizatorem wydarzenia jest ponadto samorząd miejski Kościana przy wsparciu gminy Kościan i powiatu kościańskiego, Wojewódzkiego Centrum Neuropsychiatrycznego w Kościanie i innych kościańskich instytucji. Grę współfinansuje Fundacja LOTTO im. Haliny Konopackiej.