W Śmiglu zbierano krew [ZDJĘCIA]

Dużym zainteresowaniem cieszyła się zorganizowana w sobotę zbiórka krwi na śmigielskim targowisku połączona z rejestracją dawców szpiku kostnego.

Mimo trwającej epidemii, krew jest cały czas potrzebna. Wychodząc naprzeciw temu zapotrzebowaniu i apelom stacji krwiodawstwa, grupa zaangażowanych osób zorganizowała sobotnie wydarzenie. Tym bardziej, że nie była to pierwsza tego typu akcja w Śmiglu.

Krew można było oddawać w dwóch krwioautobusach. Ponadto prowadzono również rejestrację potencjalnych dawców szpiku kostnego. Łącznie, by oddać krew zapisało się 99 chętnych, ale 75 zdołało to uczynić. Ta różnica wynika z tego, że krew trzeba szybko przetransportować do stacji krwiodawstwa, by mogła zostać w odpowiedni sposób zmagazynowana. Dzięki temu udało się zebrać 33,5 litrów życiodajnego płynu. Z możliwości rejestracji do bazy potencjalnych dawców szpiku skorzystała jedna osoba.

Głównym organizatorem akcji była Grupa Motocyklowa Wind Wolves przy współudziale kościańskiej Grupy Motocyklowej STOP ŚMIERCI, Grupy Motocyklowej Kruk 31 i Bazy Lotnictwa Taktycznego Poznań – Krzesiny. Od strony medycznej organizatorem wydarzenia był Klub Honorowych Dawców Krwi PCK Błękitna Kropelka, a krwiobusy pochodziły z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa z Poznania Targowisko na potrzeby akcji udostępniła gmina Śmigiel.

Fot. Karol Schmidt