Zamknij

Ustawienie tabliczki na grobie Juliana Fabiańczyka

15:46, 29.06.2019 Milena Waldowska Aktualizacja: 15:51, 29.06.2019
Skomentuj
Wyjątkową oprawę miała uroczystość związana z ustawieniem Tabliczki Pamiątkowej na grobie Powstańca Wielkopolskiego, członka konspiracyjnej Drużyny Rezerwy Skautowej w Kościanie, Juliana Fabiańczyka.

Rangę wydarzeniu nadała obecność rodziny powstańca, który w nocy z 29 na 30 grudnia wraz z braćmi brał udział w słynnej akcji kryptonimem "Wolność" polegającej na wykradzeniu broni z magazynów garnizonu w Kościanie doprowadzającej do wyzwolenia miasta.

- To dla nas podniosła chwila, bo uhonorowano jednego z bohaterów, który swoją krwią walczył o wolność ojczyzny. To pierwszy taki akcent, który tak konkretnie uhonorowuje tego niezłomnego człowieka w walce o wolność - mówi Zbigniew Szukalski, dla którego Julian Fabiańczyk był wujkiem od strony matki. - Losy wujka były dramatyczne, był zastraszany przez bezpiekę do roku 1970, a zmarł w 1975. Ja znam bardzo dobrze jego losy, bo opowiadał mi o nich w swoim zakładzie szewskim, który prowadził po wojnie przy ul. Grodziskiej. Jestem także w posiadaniu jego pamiętnika bojowego.

Julian Fabiańczyk (1900-1975) w 1931 roku wyjechał do Belgii. W czasie II wojny walczył z okupantem m.in. w 3 Dywizji we Francji. W 1946 r. wrócił do Kościana, gdzie w domu przy ul. Grodziskiej 13 otworzył zakład szewski. Udzielał się społecznie. Był starszym Cechu Szewców i Cholewkarzy w Kościanie, a także prezesem zarządu chóru "Lutnia". Zmarł 16 lutego 1975 r. w Kościanie.  

Głównym inicjatorem wydarzenia było Stowarzyszenie Strzeleckie i Historyczne im. Kościańskiej Rezerwy Skautowej, a uczestniczyły w nim władze miasta, gminy i powiatu. Uroczystość rozpoczęto od złożenia wiązanek kwiatów przez delegacje pod pomnikiem Powstańców Wielkopolskich na pl. Paderewskiego w Kościanie. Następnie, na cmentarzu komunalnym, gdzie spoczywa Julian Fabiańczyk, w uroczystej asyście członków Stowarzyszenia im. KSM, nastąpiło ustawienie Tabliczki Pamiątkowej oraz złożenie kwiatów.

Po uroczystości jej uczestnicy, a także zainteresowani mieszkańcy, przenieśli się na ul. Polną w Kiełczewie. Tutaj na terenie poligonowym (za placem zabaw) odbyła się rekonstrukcja historyczna zatytułowana "Zasadzka na Pociąg Pancerny" z udziałem wojsk pruskich i powstańczych, zakończona zwycięstwem Powstańców. W inscenizacji brały udział 4 grupy rekonstrukcyjne, w tym z Poznania. Na zakończenie na uczestników czekał poczęstunek polowy z miską zupy z kotła.

(Milena Waldowska)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%