Uroczystości z okazji wybuchu Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego [ZDJĘCIA]

We wtorek, 27 grudnia w Kościanie, tak jak w wielu miejscowościach Wielkopolski, odbyły się uroczystości związane ze 104 rocznicą wybuchu powstania Wielkopolskiego.

Obchody Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego odbyły się na Placu Paderewskiego, a następnie przy cmentarzu parafialnym, na którym znajdują się groby powstańców.

Na Placu Paderewskiego przy pomniku powstańców, delegacje spotkały się w południe. Wśród zgromadzonych obecni byli parlamentarzyści Wojciech Ziemniak, Grzegorz Rusiecki i Wiesław Szczepański. Ponadto minister Jan Dziedziczak, który nie był tym razem obecny na uroczyści, przekazał wieniec, który w jego imieniu pod pomnikiem złożyli radni miejscy z PiS-u. Ponadto obecni byli także samorządowcy miasta i gminy Kościan oraz powiatu kościańskiego. Jak zawsze nie zabrakło także przedstawicieli służb mundurowych i miejskich instytucji, związków i organizacji oraz szkół. Przybyły także rodziny powstańców.

Po odegraniu hymnu państwowego przez Orkiestrę Dętą OSP głos zabrał burmistrz Kościana Piotr Ruszkiewicz. – Byliśmy jednym z wielu miast, które wyzwoliły się same, ale jedynym, w którym mieszkańcy bez jednego wystrzału, w jedną noc rozgromili garnizon liczący 1000 żołnierzy. Tę brawurową akcję w nocy z 29 na 30 grudnia przeprowadziło 45 skautów. Wynieśli setki karabinów ręcznych, karabiny maszynowe i tysiące sztuk amunicji. W ten sposób pozbawili zdolności bojowej duży pruski garnizon i zdobyli cenną broń dla powstańczej bliższej i dalszej okolicy przypomniał o zdarzeniach sprzed wieku burmistrz. To właśnie na bazie tamtych wydarzeń opiera się scenariusz dorocznej kościańskiej gry miejskiej.

Dariusz Kram, dyrektor Muzeum Regionalnego w Kościanie odczytał ponadto list od wojewody Michała Zielińskiego przesłany na ręce burmistrza, po czym poszczególne delegacje złożyły wiązanki kwiatów pod pomnikiem. Ta część uroczystości zakończyła się wiązanką melodii patriotycznych w wykonaniu Orkiestry OSP oraz Darii Kaczór-Boś.

Następnie przyszedł czas na drugą część obchodów przy cmentarzu parafialnym. Pod bramą prowadzącą do niego spotkały się delegacje już w skromniejszym składzie. Tutaj nastąpiło uroczyste odsłonięcie tablicy informacyjnej z zaznaczonymi grobami powstańców znajdujących się na cmentarzu. Oznaczono 128 mogił z nazwiskami bohaterów zrywu niepodległościowego. Tablica powstała z inicjatywy Stowarzyszenia im. Kościańskiej Rezerwy Skautowej, które propaguje wiedzę o powstańcach. To już druga taka tablica w Kościanie, pierwsza odsłonięto w ubiegłym roku na cmentarzu komunalnym. Ponadto na zamontowanie czeka jeszcze tablica przy starym cmentarzu. Jak zapewnia Piotr Nawrot, prezes Stowarzyszenie KRS, groby już zostały ustalone.

Fot. Milena Waldowska