Zamknij

Uroczystości z okazji wybuchu Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego [ZDJĘCIA]

14:26, 27.12.2022 Milena Waldowska Aktualizacja: 15:00, 27.12.2022
Skomentuj
We wtorek, 27 grudnia w Kościanie, tak jak w wielu miejscowościach Wielkopolski, odbyły się uroczystości związane ze 104 rocznicą wybuchu powstania Wielkopolskiego.

Obchody Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego odbyły się na Placu Paderewskiego, a następnie przy cmentarzu parafialnym, na którym znajdują się groby powstańców.

Na Placu Paderewskiego przy pomniku powstańców, delegacje spotkały się w południe. Wśród zgromadzonych obecni byli parlamentarzyści Wojciech Ziemniak, Grzegorz Rusiecki i Wiesław Szczepański. Ponadto minister Jan Dziedziczak, który nie był tym razem obecny na uroczyści, przekazał wieniec, który w jego imieniu pod pomnikiem złożyli radni miejscy z PiS-u. Ponadto obecni byli także samorządowcy miasta i gminy Kościan oraz powiatu kościańskiego. Jak zawsze nie zabrakło także przedstawicieli służb mundurowych i miejskich instytucji, związków i organizacji oraz szkół. Przybyły także rodziny powstańców.

Po odegraniu hymnu państwowego przez Orkiestrę Dętą OSP głos zabrał burmistrz Kościana Piotr Ruszkiewicz. - Byliśmy jednym z wielu miast, które wyzwoliły się same, ale jedynym, w którym mieszkańcy bez jednego wystrzału, w jedną noc rozgromili garnizon liczący 1000 żołnierzy. Tę brawurową akcję w nocy z 29 na 30 grudnia przeprowadziło 45 skautów. Wynieśli setki karabinów ręcznych, karabiny maszynowe i tysiące sztuk amunicji. W ten sposób pozbawili zdolności bojowej duży pruski garnizon i zdobyli cenną broń dla powstańczej bliższej i dalszej okolicy - przypomniał o zdarzeniach sprzed wieku burmistrz. To właśnie na bazie tamtych wydarzeń opiera się scenariusz dorocznej kościańskiej gry miejskiej.

Dariusz Kram, dyrektor Muzeum Regionalnego w Kościanie odczytał ponadto list od wojewody Michała Zielińskiego przesłany na ręce burmistrza, po czym poszczególne delegacje złożyły wiązanki kwiatów pod pomnikiem. Ta część uroczystości zakończyła się wiązanką melodii patriotycznych w wykonaniu Orkiestry OSP oraz Darii Kaczór-Boś.

Następnie przyszedł czas na drugą część obchodów przy cmentarzu parafialnym. Pod bramą prowadzącą do niego spotkały się delegacje już w skromniejszym składzie. Tutaj nastąpiło uroczyste odsłonięcie tablicy informacyjnej z zaznaczonymi grobami powstańców znajdujących się na cmentarzu. Oznaczono 128 mogił z nazwiskami bohaterów zrywu niepodległościowego. Tablica powstała z inicjatywy Stowarzyszenia im. Kościańskiej Rezerwy Skautowej, które propaguje wiedzę o powstańcach. To już druga taka tablica w Kościanie, pierwsza odsłonięto w ubiegłym roku na cmentarzu komunalnym. Ponadto na zamontowanie czeka jeszcze tablica przy starym cmentarzu. Jak zapewnia Piotr Nawrot, prezes Stowarzyszenie KRS, groby już zostały ustalone.

Fot. Milena Waldowska

(Milena Waldowska)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%