Zamknij

Uroczystości w Kurzej Górze i Kościanie w rocznicę wybuchu wojny [ZDJĘCIA]

18:07, 01.09.2022 Milena Waldowska Aktualizacja: 18:07, 01.09.2022
Skomentuj
W 83. rocznicę wybuchu II wojny światowej pod pomnikiem rozstrzelanych w lesie w Kurzej Górze oraz w Kościanie przy Tablicach pamięci na Placu Niezłomnych oddano hołd poległym bohaterom.

Tradycją jest to, że 1 września uroczystości patriotyczne w Kościanie rozpoczynają się od Kurzej Górze. Nie inaczej było w tym roku. Delegacje składające się z przedstawicieli władz samorządowych, Nadleśnictwa Kościan i sołectwa z Kurzej Góry zgromadziły się przy pomniku mieszkańców Ziemi Kościańskiej zamordowanych przez hitlerowców w tym miejscu 9 listopada 1939 roku. O oprawę zadbały z kolei poczty sztandarowe i członkowie Stowarzyszenia im. Kościańskiej Rezerwy Skautowej.

- Cały czas pamiętamy po to, żeby przestrzec przed takimi tragicznymi zdarzeniami. Ale historia lubi się powtarzać i widzimy że imperialistyczne dążenia w wielu przypadkach się powtarzają. Dzisiaj mamy taką sytuację na Ukrainie. Mamy jeszcze wielu świadków wydarzeń z września 1939 roku , choć jest ich już coraz mniej. Najbardziej poszkodowani w wojnie są zawsze mieszkańcy, ludność cywilna, która doświadcza ciężkich, krwawych skutków - mówił w swym przemówieniu Mirosław Duda, zastępca wójta gminy Kościan.

Po słowach wójta poszczególne delegacje złożyły pod pomnikiem wiązanki kwiatów oraz znicze. Następnie uroczystości przeniosły się do Kościana. Tutaj zgromadzonych powitał Dariusz Kram, dyrektor Muzeum Regionalnego. Po zaśpiewaniu hymnu, który zaintonowała Magdalena Walczak, głos zabrał burmistrz Piotr Ruszkiwicz.

- Nie bez powodu spotkaliśmy się właśnie w tym miejscu, na Placu Niezłomnych stylizowanym na Krzyż Harcerski. Tutaj zgromadzono i umieszczono prochy z wszystkich miejsc kaźni i pól bitewnych, na których ginęli Kościaniacy - powiedział burmistrz Piotr Ruszkiewicz. Następnie przypomniał o zbrodniach Niemców na Ziemi Kościańskiej podczas II wojny światowej, w tym o publicznych egzekucjach na Rynku w Kościanie 2 i 23 października 1939 r. , potajemnych rozstrzelaniach w Parku Miejskim 7 listopada 1939 roku oraz w lesie w Kurzej Górze dwa dni później. - Zostali zamordowani za to, że byli Polakami, patriotami, działaczami społecznymi - podkreślał burmistrz.

Następnie władze samorządowe, kombatanci, harcerze, przedstawiciele stowarzyszeń, instytucji oraz młodzież szkolna złożyli wiązanki kwiatów przy Tablicach pamięci. Na zakończenie uroczystości zaintonowano pieśń patriotyczną.

Fot. Milena Waldowska

(Milena Waldowska)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%