Uroczystość z okazji Dnia Strażaka w Kościanie [ZDJĘCIA]

10 maja w Komendzie Powiatowej PSP w Kościanie odbył się uroczysty apel z okazji Dnia Strażaka. Była to okazja to podziękowań, a także do wręczenia strażackich odznaczeń, wyróżnień i awansów.

Na spotkaniu pojawił się przedstawiciel Wielkopolskiego Komendanta Wojewódzki PSP, a także prezesi poszczególnych zarządów straży pożarnej z terenu powiatu, samorządowcy, oraz przedstawiciele samorządowych instytucji.

W okolicznościowym przemówieniu Komendant Powiatowy PSP w Kościanie st. kpt. Szymon Klemenski podsumował najważniejsze wydarzenia minionego roku, docenił ciężką i oddaną służbę kościańskich strażaków. Następnie wręczono awanse, odznaczenia, wyróżnienia i nagrody, a w imieniu odznaczonych głos zabrał asp. Marcin Grobelny, który podziękował za uznanie dotychczasowych działań, jednocześnie wyraził przekonanie, że otrzymane odznaczenia, awanse i wyróżnienia to przede wszystkim zobowiązanie do jeszcze większych starań w podnoszeniu poziomu bezpieczeństwa.

Z kolei kapelan kościańskich strażaków ks. Jacek Markowski dokonał poświęcenia dwóch samochodów, które zostały zakupione w zeszłym roku. Następnie głos zabrali zaproszeni goście. Nie zabrakło gratulacji dla wyróżnionych i awansowanych. St. bryg. Adam Topolski – przedstawiciel Wielkopolskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP podziękował strażakom za ich trud i poświęcenie podczas codziennej służby, działań w czasie pandemii, działania w Grecji, zbiórkę sprzętu i wyposażenia dla strażaków z Ukrainy. Powiedział o nakładach jakie skierowane są na funkcjonowanie systemu na terenie powiatu kościańskiego i całego województwa.

Wykaz odznaczonych, awansowanych i wyróżnionych z okazji obchodów „Dnia Strażaka 2022”

Brązową odznaką „Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej ” odznaczeni zostali:
– asp. sztab. Przemysław Mikołajczak
– st. asp. Sławomir Dobijata
(wręczenie odznak nastąpi podczas Wojewódzkich Obchodów Dnia Strażaka w Pleszewie 20 maja)

Awanse na wyższe stopnie służbowe otrzymali:
– mł. bryg. Violetta Rybczyńska
(wręczenie awansu nastąpi podczas Wojewódzkich Obchodów Dnia Strażaka w Pleszewie)
– asp. Marcin Grobelny,
– st. ogn. Artur Józefowski,
– st. ogn. Zbigniew Prajs,
– ogn. Szymon Budziński,
– ogn. Łukasz Glapiak,
– ogn. Marcin Mikołajczak,
– mł. ogn. Kamil Kalemba,
– mł. ogn. Błażej Rzepecki,
– st. sekc. Łukasz Kraczewski,
– st. sekc. Piotr Stefankiewicz

Nagrodę specjalną Starosty Kościańskiego otrzymał:
– asp. sztab. Mariusz Franek

Nagrodę Komendanta Powiatowego PSP w Kościanie otrzymali:
– mł. kpt. Szymon Kaźmierczak,
– st. sekc. Piotr Stefankiewicz.

Zdjęcia: KP PSP w Kościanie