Uroczysta sesja Rady Miejskiej

Tradycyjnie już Dni Kościana zainaugurowała sesja, która odbyła się w auli I Liceum Ogólnokształcącego. Wydarzenie jest przede wszystkim okazją do wręczenia nagród i podziękowań dla osób rozsławiających miasto i mu służących.

Wydarzenie rozpoczęło się od odśpiewania hymnu państwowego oraz odegrania hejnału Kościana. Następnie minutą ciszy uczczono zmarłego niedawno Jana Pawickiego, zasłużonego regionalistę, który w ubiegłym roku otrzymał statuetkę “Kościan Dziękuje”.

Po przemówieniu okolicznościowym przewodniczącego Rady, Macieja Zielonki, przyszedł czas na tradycyjny wykład, który tym razem wygłosił Jacek Olejniczak. To fotograf, którego zdjęcia kościańskiej przyrody, a także architektury niejednokrotnie ukazywały się na łamach amerykańskiej strony National Geographic i były nagradzane przez internautów.

Najważniejszym punktem uroczystości były nagrody i wyróżnienia. W tym roku przyznano dwie statuetki “Kościan Dziękuje”. Pierwszą otrzymał Jerzy Gnusowski w dowód uznania za długoletni wkład pracy w rozwój kościańskiej ginekologii i położnictwa oraz liczne inicjatywy społeczne oraz Witold Ratajczak w dowód  uznania za wieloletnią działalność na rzecz rozwoju kościańskiej koszykówki.

W części artystycznej wystąpił Filip Kauch, uczeń Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Kościanie oraz siostry Wiktoria i Zuzanna Kuciak, uczęszczające m.in. na zajęcia taneczne w Kościańskim Ośrodku Kultury.

Przyznano także nagrody, wyróżnienia i stypendia w kilku kategoriach.

Nagrody dla wyróżniających się uczniów kościańskich szkół: Zofia Jurga, Joanna Nowak i Agnieszka Melerowicz ze Szkoły Podstawowej nr 1, Piotr Proch i Tymoteusz Roźmiarek ze Szkoły Podstawowej nr 2, Wiktor Grosy i Aleksandra Nędza ze Szkoły Podstawowej nr 3,

Michał Michałowicz i Marcel Lisieniecki ze Szkoły Podstawowej nr 4, Wiktoria Glinkowska, Piotr Dudziak, Tymoteusz Lis, Jędrzej Smok i Łukasz Adamczak z I Liceum Ogólnokształcącego w Kościanie, Filip Kauch z Państwowej Szkoły Muzycznej I st. w Kościanie.

Nagrody Stowarzyszenia Absolwentów Gimnazjum i Liceum w Kościanie za wyniki w nauce: Wiktoria Glinkowska,Piotr Dudziak,Alicja Müller.

Laureaci XVI Konkursu „Dezydery Chłapowski – życie i dzieło. Park Krajobrazowy im. Gen. Dezyderego Chłapowskiego”: Natan Antkowiak, Patryk Baranowski, Aleksandra Kraśniewska, Cyprian Matelski, Mateusz Wieczorek, Marta Brygier.

Nagrody sportowe i stypendia: Wiktoria Kuciak – nagroda za wybitne osiągnięcia. Stypendia: Paulina Rybak, Wiktoria Zalesińska, Agnieszka Dąbrowska-Posała, Łukasz Chruścicki, Adam Szymanowski z klubu Kobra Kościan; Marek Walenczewski z klubu Tiger Wielkopolska; Maciej Nowicki z Akademii Tenisowej Angelique Kerber, Joanna Smętkowska, Katarzyna Posała, Zofia Duda z klubu Gottsu Kościan; Alan Capała, Andżelika Florek, Łukasz Kurzawa, Filip Tomyślak, Julia Olbińska, Emilia Capała, Maria Szymkowiak z UKS Sokół; Adam Banach, Kajetan Frydrych z BC Obra Kościan.

Medale Bractwa Kurkowego: w strzelaniu królewskim, Królem Kurkowym na 2019 rok został Tomasz Buszkiewicz, który otrzymał historyczny łańcuch królewski i medal. Srebrny Medal I Rycerza Bractwa Kurkowego otrzymał Bogdan Grygier, Brązowy Medal  II Rycerza  Bractwa Kurkowego – Tomasz Grygier.