Upamiętniono Powstańców Wielkopolskich

W Czaczu i Śmiglu odbyły się w tym tygodniu uroczystości upamiętniające Powstańców Wielkopolskich. To kontynuacja akcji znakowania mogił powstańców spoczywających na cmentarzach w gminie Śmigiel.

Uroczystości przeprowadzono 21 września w Czaczu i 22 września w Śmiglu. W tym roku śmigielski samorząd ufundował 22 pamiątkowe tabliczki. W minionych latach oznakowane zostały z kolei groby w Starym Bojanowie, Wonieściu, Bronikowie, a także częściowo w Czaczu.

Znakowanie grobów w obu miejscowościach poprzedziły msze św. z udziałem pocztów sztandarowych szkół i miejscowych organizacji, delegacji lokalnych samorządów, organizacji i instytucji, rodzin powstańców, społeczności szkolnych oraz mieszkańców.

W Czaczu pamiątkowe tabliczki stanęły na grobach: Jana Mikołajczaka, Fryderyka Zanda, Józefa Grzybowskiego, Stanisława Szymanowskiego, Antoniego Szymkowiaka, Jana Kościuszko oraz Władysława Buchwalda.

W Śmiglu pamiątkowymi tabliczkami oznakowano następujące mogiły: Zygmunta Białeckiego, Pawła Ciecińskiego, Walentego Cieśli, Stanisława Gabryela, Leonarda Graczyka, Władysława Kaczora, Józefa Kopczyńskiego, który był także starostą Powiatu Śmigielskiego, Walentego Majorka, Jana Muszkiety, Józefa Rzymskiego, Jana Sadowskiego, Antoniego Vogta, Augustyna Wawrzyniaka, Jana Wypyszaka, Barbary Zbierskiej.

Organizatorami tegorocznych uroczystości byli: Urząd Miejski Śmigla, Zespół Szkół w Czaczu, Szkoła Podstawowa w Śmiglu oraz parafie w Śmiglu i Czaczu.

Fot. UM Śmigiel