Udana Noc Muzeów

Zainteresowanie Nocą Muzeów, która w ostatni piątek odbyła się w Kopaszewie, Turwi i Racocie było tak duże, że nie wszyscy chętni mogli wziąć w niej udział. Ze względu na zagrożenie epidemiologiczne zwiedzających podzielono na grupy.

Głównym koordynatorem Nocy Muzeów, która odbyła się z 31 lipca na 1 sierpnia, był dr Emilian Prałat. Była to świetna okazja, by poznać bliżej ciekawe zakątki naszego regionu.

W Pałacu w Kopaszewie łącznie pojawiło się 108 osób podzielonych na trzy grupy. Zwiedzający mogli obejrzeć pałac i znajdującą się przy nim kaplicę, a także posłuchać wykładu o rodzie Chłapowskich w wykonaniu Emiliana Prałata.

Z kolei z atrakcji Gorzelni w Turwi skorzystały 174 osoby podzielone na pięć grup. Tam zwiedzający dowiedzieli się o procesie produkcji spirytusu, jego tajnikach i historii turewskiej gorzelni. Po gorzelni oprowadzał zgromadzonych jej kierownik, Grzegorz Konieczny.

Wisienką na torcie podczas nocy był koncert organowy w Racocie na wyjątkowych organach firmy Bracia Walter, które zostały w bieżącym roku poddane kompleksowej renowacji.

Z możliwości jego wysłuchania skorzystało najmniej osób, bo 63. Powodem była być może jego dość późna pora, czyli godz. 23.00. Przed koncertem  organmistrz i organista Jakub Mizera dał próbkę możliwośc instrumentu. Ponadto można było zapoznać się z budową instrumentu i zasadami jego działania. Już w sierpniu ma pojawić się filmik o organach racockich.

Instytucje, które wsparły wydarzenie to DANKO Hodowla Roślin Spółka z o.o., Top Farm Wielkopolska oraz Parafia pw. św. Stanisława Kostki i św. Jerzego w Racocie.

Fot. Organizator