Uczniowie rozpoczęli rok w wyremontowanej szkole muzycznej [ZDJĘCIA]

1 września uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej I st. im. ks. dra Surzyńskiego w Kościanie powitali w całkowicie odnowionym budynku.

Radość z rozpoczęcia roku szkolnego 2021/22 dla uczniów szkoły muzycznej była podwójna. Po ubiegłym roku w obliczu pandemii i nauce w większości na odległość, teraz uczniowie powrócili nie tylko do nauki stacjonarnej, ale również do całkowicie wyremontowanej szkoły.

Spotkanie z okazji rozpoczęcia roku odbyło się w podziale na cztery grupy, a wszystkie witał dyrektor Marian Michałowicz. – 20 sierpnia mieliśmy odbiór techniczny, natomiast w ubiegłym tygodniu dopiero się przenosiliśmy, jesteśmy więc jeszcze trochę na walizkach. Szkoła zyskała kilka nowych pomieszczeń, jest oddzielna sala rytmiki, pokój nauczycielski, garaż również został przerobiony na salę. Mam nadzieję, że się wam podoba? – pytał uczniów dyrektor Marian Michalowicz, w zasadzie wiedząc już jednak jaka padnie odpowiedź. Uczniowie i rodzice są zachwyceni.

Zadanie o wartości 3 mln zł obejmowało nową elewację zewnętrzną wraz z jej ociepleniem, docieplenie poddasza oraz niepodpiwniczonych pomieszczeń, wymianę okien i drzwi, założenie nowej instalacji elektrycznej oraz ogrzewania gazowego, a także paneli fotowaltaicznych. Ponadto wymieniono instalację sanitarną. Budynek został dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych poprzez odpowiednio zaprojektowane toalety, a także zamontowanie specjalnego podnośnika na zewnątrz oraz windy wewnątrz budynku. Warto nadmienić, że wieczorem elewacja budynku jest podświetlona.

Remont szkoły trwał od wczesnej wiosny, a był on przeprowadzony w ramach unijnego projektu „Kompleksowa modernizacja energetyczna wybranych państwowych placówek szkolnictwa artystycznego w Polsce”. Beneficjentem było Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a w jego imieniu projekt koordynowało Centrum Edukacji Artystycznej, które sprawuje nadzór nad szkołami artystycznymi.

Fot. Milena Waldowska