Uczcili rozpoczęcie pontyfikatu Jana Pawła II

Z okazji 41. rocznicy wyboru kardynała Karola Wojtyły na papieża przedstawiciele władz samorządowych mieszczących się w Kościanie złożyli wiązanki kwiatów pod pomnikiem papieża na placu Niezłomnych w Kościanie.

Władze powiatu kościańskiego reprezentowali starosta Henryk Bartoszewski i wicestarosta Zbigniew Franek. Podczas uroczystości obecni byli także burmistrz Kościana Piotr Ruszkiewicz oraz wójt gminy Kościan Andrzej Przybyła, któremu towarzyszył Henryk Michalski, zastępca przewodniczącego Rady Gminy Kościan.

Kardynał Karol Wojtyła został wybrany na papieża w poniedziałek, 16 października 1978 r., w drugim dniu konklawe. Biały dym zwiastujący dokonanie wyboru pojawił się nad Kaplicą Sykstyńską o godz. 18.18. Metropolita krakowski stał się 262. następcą św. Piotra.

Jan Paweł II był pierwszym od 455 lat papieżem spoza Włoch (od czasu pontyfikatu Hadriana VI, który był Holendrem i pełnił najwyższy urząd w Kościele w latach 1522-23), najprawdopodobniej pierwszym w dziejach papieżem Słowianinem i pierwszym w historii Kościoła papieżem, który przybranym imieniem powołuje się aż na trzech swoich bezpośrednich poprzedników (Jana XXIII, Pawła VI i Jana Pawła I).

Zmarł 2 kwietnia 2005. Został beatyfikowany 1 maja 2011, po czym 27 kwietnia 2014 został kanonizowany, równocześnie z papieżem Janem XXIII. Wydarzenie to przeszło do historii Kościoła z powodu ogłoszenia świętymi dwóch papieży w obecności dwóch biskupów Rzymu – urzędującego Franciszka i emerytowanego Benedykta XVI.

Fot. Starostwo Powiatowe w Kościanie