Turniej Tańca Nowoczesnego. „Poezyjki” oczarowały widzów [ZDJĘCIA]

W Kościanie trwa Ogólnopolski Turniej Tańca Nowoczesnego. W sobotę odbywają się zmagania solowe i grup w tańcu nowoczesnym, w niedzielę zakróluje taniec współczesny. W przerwie turnieju wystąpiły poza konkursem najmłodsze dzieci, które zachwyciły zgromadzonych.

Kościan. Turniej Tańca 2021

Organizatorami turnieju są Szkoła Tańca Poezja i Urząd Miejski Kościana, a wydarzenie odbywa się po raz piąty. Łącznie ponad tysiąc młodych tancerzy w wieku od 9 lat zaprezentuje się w hali sportowo-widowiskowej przy Zespole Szkół Ponadpodstawowych im. F. Ratajczaka w Kościanie. Tancerze występują na żywo i są oceniani przez jury, ale ich występy odbywają bez udziału publiczności. Cały turniej można jednak śledzić online (szczegóły na facebook.com/szkolatancakoscian).

– Przez obostrzenia sanitarne mamy większą liczbę rotację uczestników, bo poszczególne grupy przyjeżdżają na godzinę przed swoim występem. Przez to jest większy luz, natomiast gorzej z atmosferą. Bez publiczności nie jest ona już taka samaocenia Roman Wojdowski, organizator turnieju ze Szkoły Tańca Poezja. – Najważniejsze jednak, że widzimy uśmiech i radość na twarzach dzieciaków i jest bezpiecznie. Trenerzy również są zadowoleni, że ich podopieczni mogą się zaprezentować.

Tancerze rywalizują w różnych stylach tanecznych w trzech kategoriach wiekowych: 9-11 lat, 12-15 lat i pow. 15 lat w podziale na występy solo, duety, formacje i miniformacje. Tegoroczną nowością są dwie kategorie – debiuty i mistrzowie. W tej pierwszej rywalizują ze sobą tancerze, którzy uczą się mniej niż dwa lata, a kategoria mistrzów przeznaczona jest dla bardziej doświadczonych tancerzy, z co najmniej dwuletnim stażem. Dzięki temu rywalizacja jest na bardziej wyrównanym poziomie i nawet ci mniej doświadczeni mają szansę zostać zauważeni.

Po każdym z bloków odbywa się wręczenie pucharów i dyplomów najlepszym. W przerwie pomiędzy poszczególnymi blokami w sobotnie popołudnie odbył się pokaz w trzech wydaniach najmłodszych dzieci uczęszczających na zajęcia do „Poezji”, czyli Poezyjek. Mali tancerze naśladowali ruchy instruktorek, a w wir wspólnego tańca wciągnęli się wszyscy obecni na hali, czyli tancerze konkursowi, a nawet jurorzy. To była świetna zabawa i wielka radość ze wspólnego tańca.

Fot. Milena Waldowska