Tunel bez dojścia

Nowe przejście podziemne łączące Gurostwo z ul. Nacławską w Kościanie nie zostanie otwarte na rozpoczęcie roku szkolnego. Problemem jest m.in. brak dojścia do niego od strony Gurostwa.

Uczniowie z Gurostwa uczęszczający do Szkoły Podstawowej nr 3 nadal będą korzystać z dowozów autokarowych, które zapewnia szkoła. Jak długo potrwa taka sytuacja i kiedy tunel zostanie otwarty, tego na razie nie wiadomo.

Teoretycznie tunel jest gotowy, ale wykonawca napotkał na przeszkody związane z odbiorem budowlanym obiektu. – Firma geodezyjna, która obsługiwała Torpol, wycofała się z usługi wykonania map, a są one niezbędne by mogło być wydane pozwolenie na użytkowanie tego obiektupowiedział na czwartkowej Sesji Rady Miejskiej burmistrz Piotr Ruszkiewicz.

O ile jednak uzyskanie niezbędnych dokumentów wydaje się być tylko kwestią czasu, na poważniejszy problem wygląda brak dojścia do tunelu od strony Gurostwa. Teren, który prowadzi do przejścia należy częściowo do kolei, ale częściowo jest prywatny i ma kilku właścicieli. – My nie możemy nic zrobić i nie jesteśmy w stanie teraz przejąć tego terenumówił burmistrz. – W przyszłym tygodniu jesteśmy umówieni na spotkanie z generalnym dyrektorem tego projektu oraz z dyrektorem wykonawczym, starostą i  jeszcze innymi osobami. Będziemy zachęcali kolej, żeby zrobiła drogę od strony Gurostwa.

Burmistrz zwrócił uwagę, że istotną kwestią jest także sprzątanie tego obiektu oraz jego odśnieżanie zimą, szczególnie że występuje tam wysoki kąt nachylenia. – Mam nadzieję, że spotkanie wyjaśni wiele nurtujących nas kwestiipodsumował burmistrz.