Trzy pożary przy pracach polowych w sobotę [ZDJĘCIA]

Pracowitą sobotę mieli strażacy z powiatu kościańskiego. Tego dnia paliło się aż trzy razy w związku z pracami przy żniwach. Przy tym do dwóch pożarów doszło w tej samej miejscowości, mianowicie w Żydowie w gminie Śmigiel.

Pierwszy z pożarów wybuchł o godz. 14.15 w Żydowie. Paliło się zboże na pniu. Ogniem zajęło się około 3 ha pola, ucierpiało również trochę ścierniska. Na szczęście maszyny rolnicze pozostały nienaruszone prze żywioł.

Drugi pożar miał miejsce zaledwie kilkadziesiąt minut później w Mościszkach w gminie Krzywiń. Był on dość poważny, bowiem całkowitemu spaleniu uległ kombajn, a także liczące około 2 ha ściernisko.

Trzeci z pożarów, do którego doszło ponownie w Żydowie, wybuchł o godz. 19.30. Tym razem podczas prac związanych z porządkowaniem siana zapaliła się balociarka wraz z ciągnikiem. Ciągnik zanadto nie ucierpiał, ale prasa już tak. Ogień był duży, a dym było widać z odległości kilku kilometrów. Strażakom udało się go na szczęście szybko opanować.

Przy gaszeniu wszystkich trzech pożarów brały udział jednostki PSP w Kościanie oraz lokalne jednostki OSP. – O pożar maszyn rolniczych nie jest trudno. Pracują one przez dłuższy czas na wysokich obrotach. Wystarczy drobne zwarcie i pożar gotowy. Do tego istnieje duże niebezpieczeństwo, że ogniem zajmie się również wysuszone zboże lub słoma – komentuje Dawid Kryś, oficer prasowy Komendy Powiatowej PSP w Kościanie.

Fot. Milena Waldowska, Krzysztof Włodarczak