„Tlenownia” w Czempiniu. Coraz bliżej zakończenia budowy [ZDJĘCIA]

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem prace budowlane przy Centrum Aktywizacji Społecznej „Tlenownia” zakończą się w pierwszej połowie czerwca – informuje Konrad Malicki, burmistrz Czempinia. Uroczyste otwarcie obiektu nastąpi w sierpniu.

„Tlenownia” w Czempiniu.

Obecnie wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku trwają prace wykończeniowe. Roboty przebiegają sprawnie. Szacujemy, że potrwają one jeszcze około miesiącamówi burmistrz Konrad Malicki.Potem czeka nas długa procedura odbiorów technicznych oraz czynności związane z wyposażeniem obiektu i przygotowaniem go do użytkowania. Jeśli nic nie stanie na przeszkodzie uroczyste otwarcie „Tlenowni” nastąpi w sierpniu.

Prace przy rewitalizacji dawnej fabryki tlenu postępują w szybkim tempie. Widać to szczególnie przy zagospodarowaniu terenu wokół budynku. Na ciągach pieszych wykonawca kończy układanie nawierzchni z kostki i płyt granitowych. W ramach inwestycji dokonano też wielu nasadzeń roślinności. Szeroką alejkę prowadzącą do głównego wejścia zdobi szpaler platanów. Po lewej stronie chodnika utworzono rabatę z cisami, a po prawej – bezpośrednio przy ogrodzeniu, posadzono rząd grabów. Drzewa te znajdują się także z tyłu obiektu.

Do wykonania pozostał jeszcze szereg prac budowlanych. Przeszklenia wymaga stalowa wiata pomiędzy głównym budynkiem a pawilonem. Poza sezonem, w okresie jesienno-zimowym, przestrzeń ta będzie zamykana od tyłu i od frontu. Dzięki temu będzie służyła mieszkańcom także w czasie niepogody. Pod szklanym dachem przewidziano miejsce na ławeczki i zieleń. Przeszklona zostanie także stalowa konstrukcja przy wejściu do głównego budynku, a na elewacji frontowej pojawi się podświetlany napis informujący o nazwie obiektu.

Swoją siedzibę w budynku „Tlenowni” będzie miało Centrum Kultury Czempiń, Biblioteka Publiczna z czytelnią, a także Izba Muzealna. Pawilony o powierzchni 300 m kw. przeznaczone zostaną m.in. na siedziby organizacji pozarządowych, spółdzielni socjalnej oraz pracownie i warsztaty ceramiczne/plastyczne.

fot. Maciej Sibilak