Teatr dla najmłodszych

Dwie interesujące nowości dla dzieci proponuje Kościański Ośrodek Kultury. Pierwsza już w lutym, druga pod koniec sierpnia.

dodot
Janusz Dodot, dyrektor KOK

Teatr na poduszkach” – taką nazwę będzie nosić nowy cykl skierowany do maluszków już od pierwszych miesięcy życia do lat trzech. Dyrektor KOK, Janusz Dodot, zauważył bowiem zapotrzebowanie na tego rodzaju ofertę. – Nasza stała propozycja „Rodzinnych spotkań z bajką” cieszy się dużą popularnością, ale jest skierowana dla nieco starszych dzieci od 4 lat – wyjaśnia dyrektor. Mówi, że pomysł przyszedł mu do głowy po spotkaniu w Miejskiej Bibliotece, gdzie miał czytać bajki. – Spodziewałem się starszych dzieci, tymczasem przede mną siedziały 2- i 3-latki – wspomina. – Musiałem natychmiast zmienić cały scenariusz spotkania. Postawić na improwizację i aktywne uczestnictwo najmłodszych w zabawie.

I taki też będzie „Teatr na poduszkach”. Dzieci nie chodzące jeszcze do przedszkola będą brać udział we wspólnej teatralnej zabawie. Przedstawienia nie będą zbyt długie, by nie zmęczyć małych widzów, którzy będą w nich uczestniczyć oczywiście z rodzicami. Jako pierwsze najmłodszym widzom zaprezentuje się Studio Teatralne Blum z Poznania w spektaklu „Co to?”. – Jeśli pomysł się przyjmie, będziemy zapraszać kolejne grupy z podobną ofertą do Kościana. Może nie od razu regularnie raz w miesiącu, ale co jakiś czas chciałbym realizować takie spotkania.

Z kolei na sierpień planowany jest „I Kościański Festiwal Baśni”. To propozycja, która ma zastąpić tradycyjny festyn z okazji zakończenia wakacji. Choć wydarzenie odbędzie się dopiero za kilka miesięcy, przygotowywane jest pieczołowicie już teraz. Potrwa ono przez cały weekend w drugiej połowie sierpnia. Wystąpi kilka grup teatralnych, będą aktorzy na szczudłach, nie zabraknie też parady przebierańców, która wrosła już w tradycję podczas dziecięcych imprez. Tym razem jednak będzie ona prowadzona pod okiem profesjonalnych aktorów. – Nasze wakacyjne propozycje połączone z teatrem w ubiegłym roku cieszyły się dużą popularnością, stąd próba rozszerzenia tego pomysłu – mówi Janusz Dodot. – Od jakiegoś czasu szukaliśmy jakiejś inspiracji dla oferty rodzinnej na zakończenie wakacji. Przez moment wychodziliśmy z ofertą „Kościan smakuje”, ale inicjatywa nie sprawdziła się do końca. Znani z telewizji kucharze, których chcieliśmy zapraszać, mieli wyśrubowane stawki. Z kolei producenci żywności nie byli zainteresowani wystawianiem swych produktów tylko jednego dnia.

 Na Festiwal Baśni jeszcze trochę trzeba będzie poczekać, tymczasem na „Teatr na poduszkach” KOK zaprasza już 28 lutego na godz. 17.00.