„Sztafeta Wolności”

W najbliższą sobotę 16 lutego, czyli w setną rocznicę zakończenia Powstania Wielkopolskiego oraz w dniu gry miejskiej w Kościanie planowana jest Sztafeta Wolności szlakiem cmentarzy w gminie Kościan.

Trasa biegu została wyznaczona szlakiem nekropolii, na których znajdują się mogiły powstańców. Sztafeta wystartuje z Kościana z Placu Paderewskiego w samo południe. Uczestnicy pobiegną do Starych Oborzysk, Nowego Lubosza, Wyskoci, Choryni, Gryżyny i Racotu. Zakończenie planowane jest na Orliku w Racocie.

W sztafecie planowany jest udział 51 uczestników, co pokrywa się z ilością dni trwania Powstania Wielkopolskiego. Trasa biegu została podzielona na 6 odcinków:

Kościan-Stare Oborzyska – 5,4km, Stare Oborzyska-Nowy Lubosz –5,2km, Nowy Lubosz- Wyskoć – 7,8 km, Wyskoć-Choryń – 3,2 km, Choryń-Gryżyna – 9,5 km, Gryżyna-Racot – 4,5 km.

Każdy uczestnik otrzyma okolicznościową koszulkę oraz ciepły napój i posiłek na zakończenie sztafety. Na trasie biegu organizator zapewnia zabezpieczenie w postaci pojazdu oznakowanego Ochotniczej Straży Pożarnej, oznakowanych pilotów na rowerach i zabezpieczenia medycznego.

Organizatorem wydarzenia jest Ośrodek Sportu i Rekreacji w Kościanie działający przy gminie Kościan.