Szczepienia nauczycieli w powiecie kościańskim od marca

Dziś w Polsce rusza proces szczepień nauczycieli klas I-III szkół podstawowych przeciwko Covid-19. W szkołach naszego powiatu listy chętnych pedagogów zostały przygotowane, ale ich szczepienia rozpoczną się w marcu.

Szczepienia nauczycieli w powiecie kościańskim

Nauczycieli z terenu powiatu kościańskiego szczepić będzie kościański szpital. Listy z nazwiskami chętnych są gotowe, a cały proces ruszy za około dwa tygodnie.

Najpierw musimy uporać się ze szczepieniami osób z grupy 0, a z uwagi na spowolnione dostawy szczepionek, proces przeciąga się w czasie. Chociażby w bieżącym tygodniu szczepiliśmy jedynie drugą dawką. Na początku marca powinniśmy przystąpić do szczepienia nauczycieli. Nie wiemy jeszcze jaka będzie ich liczba, bo być może będą to również osoby spoza naszego powiatu. Najpierw musimy określić tę liczbę mówi Wojciech Maćkowiak, dyrektor SP ZOZ w Kościanie.

Z naszego redakcyjnego przeglądu szkół wynika, że w większości placówek powiatu kościańskiego na szczepienia zapisała się przynajmniej połowa uprawnionych osób, czyli nauczyciele klas I-III oraz wychowania przedszkolnego, a także pomoce nauczycieli, pedagodzy szkolni i kadra kierownicza poniżej 60. roku życia.

– W naszej szkole na szczepienia zapisało się 31 nauczycieli oraz 3 osoby z dyrekcji. Stanowi to około 80 proc. uprawnionych osóbmówi Izabela Korzeniowska, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 3 w Kościanie. – Jako dyrektor wraz z moimi zastępczyniami starałyśmy się zachęcać uprawnioną kadrę do zapisów. Im więcej osób się zaszczepi, tym wcześniej będziemy mogli wrócić do normalności.

Z przeprowadzonych przez nas rozmów z dyrektorami szkół oraz z nauczycielami wynika, że zapisów byłoby jeszcze więcej, ale nauczyciele mają pewne wątpliwości. – Generalnie odzew oceniam pozytywnie, jednak są obawy jeśli chodzi o rodzaj szczepionki, która ma być podana nauczycielom przyznaje Żaneta Igłowicz-Nieć, dyrektor Zespołu Szkół Gminy Kościan w Starych Oborzyskach. W tej szkole chęć zaszczepienia zadeklarowała nieco ponad połowa uprawnionych nauczycieli, w tym także wychowania przedszkolnego.

Zgodnie z rekomendacjami działającej przy premierze Rady Medycznej, nauczycielom poniżej 60. roku życia będzie podawana szczepionka firmy AstraZeneca. Skuteczność tego preparatu w charakterystyce produktu leczniczego początkowo ustalono na poziomie blisko 60 proc. (teraz zmieniono tę rekomendację do 80 proc.). Szczepionka w 100 proc. chroni natomiast przed ciężkim przebiegiem choroby, powikłaniami i hospitalizacją z powodu Covid-19. Z tego powodu osobom powyżej 60 roku życia naszym kraju mają być podawane szczepionki preparatami firm Pfizer/BioNTech i Moderny.

Od poniedziałku, 15 lutego ma rozpocząć się kolejna tura rejestracji dla pozostałych grup nauczycieli do 65. roku życia oraz nauczycieli akademickich.