Święto Wojska Polskiego w Turwi wraz z rekonstrukcją historyczną [ZDJĘCIA]

Na wydarzenie już po raz trzeci zaprosiła Fundacja Bonus Adipisci pod kierownictwem dr. Emiliana Prałata. Najpierw odbyła się część oficjalna wraz z oddaniem hołdu walczącym o wolność, a następnie inscenizacja potyczki z czasów wojny w 1920 roku.

Święto Wojska Polskiego w Turwi

Uroczystość odbyła się przy odmalowanym specjalnie na tę okazję pomniku poległych w latach 1914-1920, a przewodniczył jej Emilian Prałat. Trzeba oddać, że pomimo panujących wysokich temperatur oraz trwającej pandemii, mieszkańcy stawili się bardzo licznie na wydarzeniu.

Ogromny wysiłek Polaków, wielka determinacja m.in. powstańców wielkopolskich, którzy jako ochotnicy wzięli udział w tamtych walkach spowodowały, że udało się odeprzeć bolszewicką nawałnicępodkreślił Emilian Prałat.Warto przypomnieć przy tej okazji, że wielu z tych, których oddało życie w tamtych walkach nie miało jeszcze 18 lat. Wielu celowo fałszowało akty urodzenia, dokumenty, żeby tylko móc wziąć udział w tamtych walkach. To ogromny wysiłek, który dla nas powinien być przykładem tego, co nazywamy umiłowaniem Ojczyzny.

W wojnie polsko-bolszewickiej zginęło około 200 synów Ziemi Kościańskiej. – Przez wiele lat nie było dane, by mówić o ofiarach powstania wielkopolskiego, ofiarach wojny polsko-bolszewickiej, ofiarach Katynia. Naród bez historii nie ma przyszłości. To od nas zależy, czy będziemy tę historię pielęgnować, dbać o nią i przekazywać dalej zauważył z kolei wójt gminy Kościan Andrzej Przybyła.

Ważnym punktem uroczystości był Apel Pamięci przypominający bohaterów tamtych czasów. Ponadto przy akompaniamencie Orkiestry Dętej OSP Kościan: odśpiewano Rotę i odmówiono krótką modlitwę za poległych w walkach. Część oficjalną zakończyło złożenie wiązanek kwiatów pod pomnikiem. Następnie młodziutki Nikodem Woźniak wygłosił okolicznościowy wiersz, a Narcyz Skorupski z Turwi zaśpiewał wspólnie z przybyłymi mieszkańcami trzy żołnierskie piosenki.

Po tej części przyszedł czas na rekonstrukcję historyczną przygotowaną przez Stowarzyszenie im. Kościańskiej Rezerwy Skautowej. Inscenizacja, według scenariusza Miłosza Kicińskiego, przedstawiała m.in. potyczkę Wojsk Wielkopolskich z bolszewikami w okolicach Grossowa.

fot. Maciej Sibilak