Świętowali Niepodległość

11 listopada 1918 r.  Polska po 123 latach niewoli stała się samodzielnym państwem. Przypomniał o tym fakcie prowadzący uroczystość na Rynku Jarosław Adamek.

 

święto_niepodległości_2017

Sporo mieszkańców zgromadziło się na Rynku, by uczcić Narodowe Święto Niepodległości. Obchody rozpoczęła uroczysta msza św. w kościele farnym, następnie poczty sztandarowe i delegacje przeszły na Rynek, przy akompaniamencie Orkiestry Dętej „Ton”. Część oficjalna z udziałem polityków oraz przedstawicieli różnych instytucji i organizacji rozpoczęła się od wciągnięcia flagi na maszt. Towarzyszył temu hymn narodowy odegrany przez orkiestrę i odśpiewany przez Magdalenę Walczak. – Niepodległość zawdzięczamy naszym przodkom. Tym przodkom, którzy przez 123 lata potrafili trwać w polskości. Potrafili troszczyć się o język polski, o kulturę polską, o tradycję. Potrafili się organizować w różne stowarzyszenia, po to aby wzmacniać ducha narodowego, aby wzmacniać marzenia, że kiedyś Polska będzie wolna – mówił w przemówieniu burmistrz Michał Jurga.

W uroczystości uczestniczyła Kompania Honorowa 4. Zielonogórskiego Pułku Przeciwlotniczego im. gen. dyw. Stefana Roweckiego „Grota”. Jej głównym punktem było odczytanie Apelu Niepodległościowego z salwą honorową oraz złożenie wiązanek kwiatów pod tablicą pamięci narodowej.

Jak co roku na mieszkańców czekały liczne atrakcje. Tym razem można było podziwiać moździerz samobieżny RAK, spróbować swoich sił na strzelnicy przygotowanej przez Stowarzyszenie im. Kościańskiej rezerwy Skautowej oraz obejrzeć pokaz walki szablą w wykonaniu mistrzów szermierki Tomasza Abramskiego oraz Dariusza Bielickiego. Nie mogło zabraknąć także grochówki. Z kolei w Muzeum Regionalnym przygotowano dwie wystawy: poświęconą polskiej szabli z różnych epok oraz kościańskiej konspiracji wojskowej w latach 1939-1945.

 

 

Zdjęcia z wydarzenia: facebook.com/gazetakoscianiak