Święto biegania w Racocie

W sobotę, 14 września na stadionie hippicznym w Racocie odbył się XXVI Bieg Olimpijski. Tegoroczna edycja biegu poświęcona była pamięci zmarłego Przemysława Kaczmarka, sołtysa Racotu.

Na imprezę przybyło wielu gości na czele z kościańskimi samorządowcami. Po raz pierwszy na stadionie hippicznym zabrakło olimpijczyków, którzy z powodu odbywających się w tym samym dniu imprez sportowych i olimpijskich nie mogli przybyć do Racotu. Był za to Andrzej Włodarczyk – ojciec Anity, dwukrotnej mistrzyni olimpijskiej. Sama Anita dochodzi do siebie po operacji kolana.

Podczas ceremonii otwarcia imprezy Wojciech Ziemniak, prezes Szkolnego Klubu Sportowego „Jantar”, wspomniał zmarłego niedawno Przemysława Kaczmarka, sołtysa Racotu, którzy przegrał walkę z chorobą nowotworową. – 25 lat temu przy pałacu w Racocie rozpoczął się I Bieg Olimpijski, który trwa do dzisiaj. Tegoroczna edycja biegu poświęcona jest Przemysławowi Kaczmarkowi, sołtysowi Racotu, który był także czynnym biegaczem i uczestnikiem różnych akcji charytatywnych. Przez półtora roku walczył z chorobą i tę walkę przegrał. Kolejną ważną postacią związaną z Biegiem Olimpijskim od samego początku jest Dominik Leciejewski z Januszewa, którego wspieramy już od 25 lat. Tym razem prowadzimy zbiórkę na akumulator do wózka inwalidzkiego.

Wśród znamienitych gości nie mogło zabraknąć nestora biegów – Michała Szkudlarka z Przysieki Polskiej, który obchodzi dziś 86. urodziny! Obecni na stadionie odśpiewali chóralne „Sto lat”. Wzruszony jubilat otrzymał w prezencie fotel, by mógł odpocząć po kolejnym biegu.

Podczas ceremonii otwarcia imprezy znicz zapaliła młoda, utalentowana tenisistka – Zuzanna Kubacha z Piechanina. Dwie flagi – Polskiego Komitetu Olimpijskiego oraz Szkolnego Związku Sportowego wciągnęli na maszt uczniowie racockiej szkoły.

Pięciokilometrową trasę pokonało około 1200 biegaczy jak również grupa miłośników nordic walking. Tradycyjnie nie prowadzono klasyfikacji, gdyż w tej imprezie liczy się udział, a nie miejsce na mecie. Odbywa się ona pod hasłem: „Jeśli stanąłeś na starcie, to już zwyciężyłeś, choćbyś przybiegł ostatni”.

Wszyscy uczestnicy biegu otrzymali pamiątkowe dyplomy, foldery i upominki. Każdy miał szansę wylosowania jednego z 26 rowerów czy innych nagród rzeczowych. Wśród szkół i innych grup zorganizowanych rozlosowano puchary. Na zakończenie odbył się piknik sportowo-rekreacyjny.