Święta spokojne, raczej mało łamania zasad przemieszczania się

W tym roku patrole policji w okresie świątecznym nie były skupione na pilnowaniu zasad bezpieczeństwa drogowego, ale na tym, czy mieszkańcy przestrzegają obostrzeń związanych z przemieszczaniem się.

Samochodów na drogach było mało, bo mieliśmy spędzić te święta w najbliższym gronie, bez spotkań rodzinnych. Ale policjanci z Komendy Powiatowej Policji sprawdzali, czy osoby spacerujące w różnych miejscach publicznych mają ku temu rzeczywiście powód.

 – Zdarzały się osoby, które postanowiły sobie pospacerować bez wyraźnego celu, ale były to raczej jednostkowe przypadkiinformuje Radosław Nowak, oficer prasowy KPP w Kościanie. – W większości kończyło się na pouczeniach, choć w przypadku ewidentnych naruszeń został nałożony mandat.

Funkcjonariusze podczas Wielkanocy sprawdzali również, czy osoby objęte kwarantanną, przestrzegają jej zasad i nie wychodzą w domu. Zarówno podczas świąt, jak i wcześniej nie odnotowano jednak przypadków jej złamania w naszym powiecie. Policja kontroluje osobiście mieszkańców w domowej kwarantannie lub też za pomocą specjalnej aplikacji „Kwarantanna domowa”. Jeśli ktoś ma ją zainstalowaną na swoim telefonie, codziennie o różnych porach otrzymuje sms-y z poleceniem wykonania w ciągu określonego czasu jakiegoś zadania i przesłania zdjęcia dowodowego. Jeżeli nie ma odzewu, policja jedzie skontrolować delikwenta.