Święconka w Kurzej Górze 2022 [ZDJĘCIA]

W Kurzej Górze tradycyjne święcenie potraw w Wielką Sobotę odbyło się przy dwóch świętych figurach znajdujących się w wiosce. W obu miejscach zgromadziło się sporo mieszkańców.

W tym roku, po okresie pandemii, Wielkanoc możemy przeżywać intensywniej gromadząc się w kościołach. Jednym z radosnych elementów tych świąt jest tradycyjna święconka, która odbywa się w świątyniach, a w niektórych miejscowościach przy krzyżach i świętych figurach.

W Kurzej Górze, która należy do parafii pw. Ducha Świętego w Kościanie, potrawy są święcone przy figurze Matki Boskiej państwa Matuszewskich oraz przy figurze Matki Bożej przy starej szkole. Święcenia potraw w obu miejscach dokonywał proboszcz parafii ks. kan. Czesław Małycha wraz z pomocnikiem. Jak zawsze nie zabrakło żartów ze strony księdza proboszcza.

Święcenie potraw w miejscowościach należących do kościańskiej parafii Ducha Świętego rozpoczęło się już o 9.00 w Kiełczewie. Tutaj mieszkańcy mieli okazję wybrać jedno z aż pięciu miejsc do poświęcenia swych koszyczków. Następnie o 10.15 obrzęd przeniósł się do Starego i Nowego Lubosza, gdzie w odstępach 15-minutowych potrawy święcono w czterech miejscach. Przed południem święconka odbyła się w Kurzej Górze. Jeszcze przed południem rozpoczęto także święcenie w dwóch kościołach w Kościanie należących do tej parafii, czyli Ducha Świętego i Pana Jezusa. Ostatnie święcenie zaplanowano na godz. 15.30 w kościele Pana Jezusa przy ul. Piłsudskiego.

Wielka Sobota to także tradycyjny czas na odwiedzanie Grobów Pańskich w kościołach wraz z Adoracją, a wieczorem odbywa się Liturgia Wigilii Paschalnej.

Fot. Milena Waldowska