Strefa czerwona i żółta w sąsiednich powiatach

Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów od najbliższej soboty, 3 października w strefie czerwonej znajdzie się powiat gostyński, a w żółtej powiat wolsztyński. Oznacza to dodatkowe obostrzenia w przestrzeni publicznej w związku z trwającą epidemią.

Liczba kolejnych zakażeń koronawirusem w całym kraju niestety rośnie. Sporo zakażeń jest również w Wielkopolsce. W powiecie gostyńskim na dzień 1 października było 136 aktywnych przypadków zakażeń, ponadto zmarł 83-letni mieszkaniec tego powiatu przebywający w szpitalu zakaźnym w Poznaniu. Przypadki zakażenia odnotowano również w Urzędzie Miejskim Gostynia. Z tego powodu zdecydowano o przypisaniu tego powiatu do strefy czerwonej.

Oznacza to dodatkowe obostrzenia dla tego powiatu, które obowiązują zarówno mieszkańców, jak i przyjezdnych. I tak w przestrzeni publicznej trzeba będzie obowiązkowo zakrywać usta i nos. Obowiązuje też zakaz organizowania kongresów i targów oraz działania sanatoriów i parków rozrywki. Ograniczenia dotyczą również funkcjonowania siłowni i sal kinowych. Ponadto uroczystości rodzinne, w tym wesela, nie mogą przekraczać liczby 50 osób, natomiast restauracje mogą być czynne tylko do godz. 22.00.

Z kolei powiat wolsztyński, w którym na dzień 1 października było 40 przypadków zachorowań, znajdzie się od soboty w strefie żółtej. Oznacza to, że w tym powiecie na powietrzu również obowiązują maseczki. Ponadto restrykcje dotyczą siłowni, kin i wystaw, ale są one łagodniejsze niż w strefie czerwonej.

Ponadto w Wielkopolsce strefą czerwoną zostaną jeszcze objęte powiaty krotoszyński i międzychodzki, a żółtą ostrowski.